17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Lajmi fundit nga Brukseli: Zyrtaret e BE-se thone se dialogu Kosove-Serbi eshte aktualisht shpinde per shpinde. Albin Kurti nuk leviz dot nga qendrimet e tij, si lideret e mehershem!

Bruksel, 8 tetor -Në rajonin e Mardinit, në Bruksel, mes kryeministrit kosovar dhe presidentit serb në Rien Donne. Të dyja palët janë mbajtur në pozicionet e tyre, por diskutimet do të vazhdojnë.

Lajmi fundit nga Brukseli: Zyrtaret e BE-se thone se dialogu Kosove-Serbi eshte aktualisht shpinde per shpinde.

Albin Kurti nuk leviz nga qendrimet e tij, si lideret e mehershem, njofton nga Brukseli gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Përçuesit e Serbisë dhe Kosovës janë ndarë të martën në një pikë kontrolli brenda një takimi të ri nën patronazhin e Bashkimit Evropian, në Bruksel, por ata madje pranojnë diskutimet e tyre ”, njoftoi përfaqësuesi evropian Miroslav Lajcak.

« Ky është takimi i parë me Albin Kurtin si Kryeministër i Kosovës. Nuk mund të jetë e lehtë, por është e rëndësishme që është një gënjeshtër, » tha ai. « Të dy dirigjentët kanë një shkëmbim shumë të hapur dhe të sinqertë në të cilin marrin pjesë çdo dialog, dhe procesi dhe ai që pason « .

Ne Bruksel pajtohen palet per asgje. Kryeministri kosovar nuk leshon pe!

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dha një version shumë optimist të polemikës. « Ne nuk u pajtuam absolutisht për asgjë. Njerëzit më pyesin « kur e keni njohur Kosovën e pavarur? » Unë i thashë ‘kurrë’, dhe ajo shpërtheu, « tha ai.

« Unë kurrë nuk kam marrë pjesë në këtë lloj takimi në jetën time. Një mungesë totale e përgjegjësisë, « u ankua ai. « Sapo na shkoi në mendje atëherë. Askush nuk dëshiron të vazhdojë dialogun. »

Ribashkimi është i pari i fitores historike të Albin Kurtit në Kosovë për zgjedhjet parlamentare të shkurtit. Kryeministri, anëtar i lëvizjes reformatore Vetëvendosje, u zotua të marrë një qasje të re në bisedimet me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç. Ky konkurs është « shumë afër », konfirmoi një nga pjesëmarrësit. « Arsyeja që procesi po pranohet në mënyrë të vazhdueshme është shumë pozitive. »

Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, eksploron pjesërisht rrjetën e propozimeve të tij nga presidenti serb. “Ribashkimi është konstruktiv nga ana jonë. Ne po marrim pjesë në këtë proces, i cili është i ndryshëm, ”njoftuan mediat kosovare.

Derniers articles