23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kosova, ndalon prodhimin e kriptomonedhave

Prishtinë, 5 janar -Qeveria e Kosovës dje ka ndaluar prodhimin e kriptomonedhave në një përpjekje për të frenuar konsumin e energjisë elektrike, pasi vendi po përballet me krizën më të rëndë të energjisë në një dekadë për shkak të ndërprerjeve të prodhimit. Me kete po dëshmohet se Kosova eshte vendi i vetem ne Evrope qe ndalon prodhimin e kriptomonedhave, por edhe i vetmi vend i izoluar nga BE, qe i refuzhet liberalizimi i vizave nga  Brukseli, perkunder rekomandimeve te plotesuar nga faktori nderkombëtar, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  

Për shkak të çmimeve të lira të energjisë elektrike në Kosovë deri më sot, shumë të rinj morën pjesë në minierat e kriptove. Një kërkues anonim i kriptove i tha Reuters se do të bënte një fitim prej 2,400 eurosh për kostot e energjisë elektrike prej 170 euro në muaj. Bumi goditi kryesisht veriun e vendit: Këtu jetojnë shumica e serbëve, të cilët nuk e njohin Kosovën si shtet dhe refuzojnë të paguajnë energjinë elektrike.

Kriza e energjisë elektrike, Kosova ndalon prodhimin e kriptomonedhave

“Të gjitha agjencitë ligjzbatuese do të ndalojnë prodhimin e këtij aktiviteti në bashkëpunim me institucionet e tjera relevante që do të identifikojnë lokacionet ku ka prodhim të kriptovalutave”, tha në një deklaratë ministrja e Ekonomisë dhe Energjetikës, Artane Rizvanolli.

40 për qind e energjisë elektrike vjen nga jashtë

Sipas gazeteszvicerane ne shqip Le Canton27.ch, rreth 90 për qind e prodhimit të saj të energjisë elektrike në Kosovë vjen nga funksionimi i dy termocentraleve të vjetëruara nga linjiti nga epoka e Jugosllavisë, sipas Komisionit të Tregtisë Ndërkombëtare të SHBA-së (ITA). Sipas shifrave zyrtare, vendi ka rezervat e pesta më të mëdha të linjitit në botë.

Derniers articles