19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Jona Dervishi: Ne shqiptaret solidarizohemi me Ukrainen, sepse jemi liridashës. Ukraina do të fitojë përballë Rusisë, sikur ne që fituam përbalë Serbisë!

Bernë, 25 shkurt -Në një bisede per gazetën zvicerane Le Canton27.ch bukuroshja shqiptare Jona Dervishi ish-zdhjnese e FSHF ka denuara ashper pushimin rus mbi Ukrainën, duke kerkuar nga komuniteti nderkombëtar te reagojne urgjnetisht ta dnalin gjakderdhjen!

« Cdo vonese dhe bashkesisë ndekombetare eshte pergjjgjese po aq edhe sa diktatori Putin per viktimat civile ne Ukraine. Cfare po pret NATO, Amerika dhe vendet Evropiane pse nuk po nderhyjne, mos valle do te nderhyjne pasi te ndodhin masakrat, spastimet entike, varrezat masive, dhunimi i mijera femrave, siq kiste ndodhur ne Kosovë..?!.. » ka thëne ne vazhdim znj.Dervishi e prekur thelle nga bombardimet ruse mbi popullin e Ukrainës.

Ne pofilin e saj ne fb pame se Jona Devishi kishte vene profil te ri, me foton e saj te shoqeruar aty afer me flamurin e Ukrainës  Se per cfare solidariziohet me Ukrainën, ajo per gazeten zvicerane Le canton27.ch eshte perjgigjur. Mbështesim Ukrainen solidarizohemi se pari dhe mbi te gjitha jemi njerëz! Dhe fjala “njeri” do te thote shume! Nje shprehje mbi luften thote “Only the dead have seen the end of war.” Pra me pershtatje lufta sjell vdekje dhe kur nis eshte e veshtire te mbaroje pa vdekje.

Jona Dervishi pastaj tote se « ne jemi ne 2022-shin, Duhet te ishim te konsoliduar per ti balle armiqve te padukshem si pandemia etj. Periudha e luftrave duhej te kish mbaruar me kohe. Jetojme ne epoken e shkences dhe nje regres i tille do te na conte pas ne kohe. »

« Aq me teper qe kur behesh prind mendja te rri vetem te ata femije te vegjel qe po shohin drame e tragjedi me sy. Akoma kemi te fresket luften e Kosoves dhe e dime sakte cdo te thote fjala “Lufte”! Jona Dervishi: Ne shqiptaret solidarizohemi me Ukrainen se jemi liridashes dhe se qindra mercenarë rusë ne krah te Serbisë vrane fëmije e gra në Kosovë! Solidarizohemi me shpirt e zemer me popullin e Ukraines qe po sulmohet nga deliri i Putin qe sot njihet ndserkombetarisht si diktator!.. » ka shkruar ne fund Jona Dervishi.

Derniers articles