24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gazetat zvicerane: Kërcnohet me vdekje kryeredaktori i « Bota sot », gazetës më të madhe shqiptare ne ballkan!

Bernë, 23 Nëntor -Në vitin 2002 pasi i shpëtoi sulmit me granatë dore në Cyrih, kryeredaktori i gazetës shqiptaro-zvicerane Bota Sot Idriz Morina. Xhevdet Mazrakej është kryeredaktori i « Botas Sot », gazetës më të madhe shqiptare në Ballkan (.. ist der Herausgeber der grössten albanischen Zeitung auf dem Balkan) e cila ka edhe redaksinë në Zollikerberg – ku ishte dërguar një bombë në vitin 2002, ka shkruar sot prestigjiozja e Zvicrës Blick.ch  per  gazeten “Bota sot” e cila ka edhe redaksinë në Zollikerberg, transmeton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Xhevdet Mazrakej dhe familja e tij ishte kercnuar me vdekje është editor i gazetës zvicerane-shqiptare “Bota Sot”  me qendër në Zollikerberg ZH, Prishtinë dhe Nju Jork. Ai tashmë është kërcyer nga vdekja: në vitin 2002, dikush i dërgoi një granatë fraksioni në një pako të padëmshme nga një dyqan vere në redaksinë e Cyrihut, të cilën ai e futi në mënyrë të pafajshme nën krah dhe e mori me vete në një takim familjar në Küsnacht, Cyrih.

Po të kishte shpërthyer granata tinëzare e copëtimit, do të kishte vdekur e gjithë familja e shqiptarit të Kosovës! Por nuk shkoi aq larg: familja ishte shumë me fat. Për shkak se njëri prej vëllait të Mazrakej grisi pakon dhe zbuloi telat, bomba mezi u shpërthye dhe më vonë u çaktivizua nga forcat speciale.

Siç raporton gazeta zvicerano-shqiptare Le Canton27.ch, Idriz Morina ka marrë kërcënime me jetë që nga mbrëmja e së dielës. Një kërcënim i panjohur e ka kërcënuar në telefon. “Ai tha që duhet të ndaloja së shkruari. Ata e dinë se ku jetoj”, thotë Morina.

Familjarët e tij janë kërcënuar edhe me emër. Kryeredaktori i merr seriozisht kërcënimet për vdekje: lajmëroi policinë. Pas Luftës Ballkanike, reporterët serbë dhe shqiptarë jetuan në rrezik. Ka reaguar edhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, Organizatat Reporterët pa Kufi (RSF) dhe Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ).

Ne vazhdim Blick.ch, duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka shkruar se « RSF-së dhe IFJ-së, të paktën shtatë gazetarë janë vrarë në Kosovë në periudhën e pasluftës – katër prej tyre kanë punuar për gazetën «Bota Sot». Pas Luftës Ballkanike, rreth 20 gazetarë serbë dhe shqiptarë u zhdukën ndërmjet viteve 1998 dhe 2005, për të cilët ende nuk është e sigurt në të gjitha rastet nëse janë vrarë apo rrëmbyer apo nëse janë bërë disi të zhduken.. »

“Në 19 prej këtyre rasteve askush nuk është mbajtur përgjegjës”, shkruan Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve në faqen e saj, citon Blick.ch

Aucune description de photo disponible.Editori Xhevdet Mazrekaj përmes gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch bën thirrje autoriteteve te drejtesisë për një hetim më efikas të vrasjeve të gazetarëve në Kosovë gjatë dy dekadave të fundit.

« Bomba kishte fuqi të madhe shpërthyese Në sulmin me bombë në Xhevdet Mazrakej në vitin 2002, i cili mezi u parandalua, autori Jeton L. * (45), shtetas i dyfishtë zvicerano-maqedonas, u kap vetëm pas 14 vjetësh. Dhe kjo për një rastësi të plotë. Ai u arrestua në vitin 2016 pas një sherri në një klub të Cyrihut dhe u desh të hiqte dorë nga ADN-ja e tij.. » shkruan ne vazhhdim Blick.ch 

Kur krahasohet me bazën e të dhënave të policisë, ai mund të lidhet me bombën. Në vitin 2017 ai u dënua me dhjetë vjet burg nga gjykata federale në Bellinzona për tentativën e vrasjes. Prokurori kishte kërkuar njëmbëdhjetë vjet. Erëza: Fuqia shpërthyese e granatës së dorës ruse në pako do të kishte mjaftuar për të vrarë njerëz brenda një rrezeje prej 300 metrash. Xhevdet Mazrekaj ka shprehur besimin e tij në gjykatën federale se Jeton L. ka qenë vetëm një pasardhës. Autorët e vërtetë janë kundërshtarë politikë dhe janë ende të lirë.

Ne foto: Presidenti historik i Kosoves Ibrahim Rugova me kreyredaktorin e « Bota Sot » Idriz Morina i cili te dielen e fundit ishte kërcnuar per vdekje

Derniers articles