26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Dr. Aurora Dollenberg: Varianti i ri Covid rrit infektimet në Europë. Të paqartë mbi efektin që do japë heqja e masave

Tirane, 20 mars -Kur Europa po lehtëson masat kundër Covid-19, një variant i ri i Omicron po përhapet me shpejtësi duke rritur shifrat e të infektuarve. Në një intervistë për televizionin Klan, mjekja shqiptare në Gjermani Aurora Dollenberg thotë se situata është e paqartë dhe nuk dihet se çfarë force do të ketë vala e re pandemike, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Aurora Dollenberg: Varianti i ri ështe me infekcioz se paraardhësi i tij. Përhapja e variantit të ri është rritur në mënyrë masive në muajn e fundit dhe pse pjesa më e madhe vendeve europiane po heqin masat kufizuese, kështu që jemi të paqartë që këto masa që po hiqen do na ndihmojnë apo do dëmtojnë ecurinë pandemike

Lajmi i mirë është se çdo variant i ri Covid 19, është akoma më Ii lehtë për t’u kaluar nga popullata.

“Simptomat e variantit të ri janë të lehta, pjesa më e madhe e kalojne sin je ftohje e kalojne me paracetaol si grip i zakonshëm, ka një për qindje 5% qe e kane nevoje per spital,,,

Espertet vazhdojnë të apelojnë fort se vaksinimi nuk duhet ndalur, pasi mbetet e vetmja mënyrë për të parandaluar format e rënda të sëmundjes.

Derniers articles