26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Destani: Ikja nga kjo botë e ambasadorit te letrave shqipe, Kadaresë dhimbje për mbarë kombin shqiptar

Filantropi e afaristi i njohur Lazim Destani , sot permes gaztes zvcierane ne shqip Le canton27.ch ka ngushelluar familjen Kadare dhe mbare popuillin shqiptar pë rhumbjen e kolosti dhe mabsadoritt e letrave shqipe ismajl Kadarne.

« Lajmi per vdekjen e shkrimtarit tone te madh Kadarese ishte pikëllues per mua dhe mbare shqiptaret ne ballkan dhe diospore, nje humbje e madhe për kombin tone, për jetresine tone, amdje edhe ate boterore.. » ka thne z.Destani

Ikja nga kjo botë ambasadorit te letrave shqipe, Kadaresë dhimbje për mbarë kombin shqiptar, pro emri dhe vepra e tij mbetet i gjallë gjithmonë!

« Teksa shpreh dhembjen për humbjen e kolosit të madh të letrave shqipe , z. Destani shkruan se , Kadare iku si njëri ndër shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit 20 dhe 21 duke lënë pas krijimtarine e tij gjeniale. » kla shtuar Filantropi e afaristi i njohur shqiptar Lazim Destani.

Sipas z.destanit « Familjes së të madhit Kadare dhe mbarë bashkëkombësve tanë u shpreh ngushëllimet e mia më të ndjera. Kadare iku si njëri ndër shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit 20 dhe 21 duke lënë pas krijimtarinë e tij gjeniale. Do të jemi përjetësisht mirënjohës edhe për kontributin e tij të paçmueshëm në promovimin dhe ngritjen e imazhit të kombit shqiptar, si një nga kombet më të vjetër europianë. Në paqe u prehtë shpirti i tij!.. »

Derniers articles