14.8 C
Berne
mardi 9/08/2022
- Advertisement -

AUTHOR NAME

La Rédaction

1840 POSTS
0 COMMENTS

Liberation: Kosova-Haga, “krimet e luftës” që nuk kalojnë!

Bernë, 14 mars -Ish-udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UCK) aktualisht po mbahen në Hagë. Akuzat për "krime lufte" të ngritura nga drejtësia ndërkombëtare...

LDK-ja nga Zvicra mbeshtet bashkëpunëtorin e presidentit Rugova, Lutfi Hazirin per kryetar të LDK-së

Cyrih, 13 mars -Njeri nga kandidatet për kryetar te LDK-së eshte edhe Lutfi Haziri, kryetar aktual i komunes se Gjilanit. Ai gezon sot autoritet...

Duda Balje: Me 25 mars Albin Kurtin do ta votoj me dy duar për kryeminister te Republikes se Kosovës!

Duda Balje me gazetarin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch: Ju deshiroj shqiptareve te Presheves të drejta, jo si të boshnjakëve, por si të serbëve...

Osmani priti në takim Ambasadorin e Zvicrës në Republikën e Kosovës. Ajo falenderoi Zvicren per mbeshtetje

Prishtinë, 12 mars - U.d. Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti në takim Ambasadorin e Zvicrës në Republikën e Kosovës, z. Thomas...

Gjenevë, Akuza te reja pas një ndeshje te pergjakshme të futbollit mes ekipit Kosova dhe Versoix. Njëri do përgjigjet per tentim vrasje

Gjenevë, 12 mars -Dy futbolliste tjerë do të përballen me drejtësinë  e gjykate se Gjenevës  pas një ndeshje që kishte bërë lëndime të rënda,...

Ushtaret zviceran me origjine shqiptare pas 14 shkurtit nuk i këndojnë më Kosovës, por dashurisë! VIDEO

Berne 11 mars -Gazeta zvicerane ne shqip Le Canto27.ch ka hasur ne rrjetet social nje video ku verehen ushtare zviceranë (sigurisht me origjine shqiptare)...

Zviceranja Carla del Ponte nuk komenton padinë nga Kosova kundër saj, meqë qe 20 vite flitet për këto “padi”

Bernë, 11 mars -Avokati i njohur, Tomë Gashi ka thënë se është duke përgatitur kallëzim penal si dhe padi civile kundër senatorit zvicëran Dick...

OKB kritikon Zvicrën për ndalimin e mbulesës së fytyrës

Gjenevë, 9 mars -Vota në Zvicër për të ndaluar mbulesën e fytyrës, duke përfshirë edhe mbulesat për tërë trupin apo për tërë fytyrën, të...

Sipas mediave shqiptare edhe Alma Lama bleu vota për tu bërë ambasadore në Itali

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Imri Demelezi, i ka reaguar Alma Lamës, ish ambasadores dhe ish deputetes së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Gjatë një paraqitje televizive,...

Gazetat zvicerane: Pacolli me kompanine e tij gjiganteske nga Tiqino-“Mabetex” ndërton aeroportin nderkombëtar në Shqipëri me projektin prej 100 milionë €

Bernë, 10 mars -"100 milion projekt për një kompani nga Ticino. Zviceranët ndërtojnë aeroportin e dytë të Shqipërisë (100-Millionen-Projekt für Tessiner Firma. Schweizer bauen zweiten Flughafen...

Latest news

Shefi i OKB-se alarmon: Bota po luan me arme. Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”

Gjeneve, 7 gusht - (UN, Le Canton27.ch) Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres. Dhe...

Gruaja shqiptare me shami nga Guinness World Records: Mbulesa eshte liria ime qe ma garanton OKB!

Shkruan: Arbnora Fejza Idrizi Po e nis këtë shkrim duke u thirrë në teorinë fillozofike të fillozofit francez, Zhan Zhak Ruso i cili thotë-‘’Njeriu lind...

Kosova nuk guxon ta bej te njejtin gabim! OKB kritikon Francën për ndalimin e bartjes së shamisë në shkolla

Franca ka shkelur një traktat ndërkombëtar të të drejtave të njeriut kur ia ndaloi një gruaje që të mbante shaminë gjatë kohës kur ajo...

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç'rast...

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në...
- Advertisement -