0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ata që refuzojnë të marrin vaksinën Anti-Covid janë « terroristë » të verbër!

Nefail Maliqi: Mos u merrni me thashethme, merrni veksinen nese e duani jeten tuaj dhe te tjereve. Ata qe refuzojne vaksinen jane terroriste, ata qe e amrrin vaksinen jane heronje te vetrtetë te familjes dhe shoqërise sone!
Shkruan: Nefail MALIQI

Jemi deshimitare se numri i te infetkuarve dhe vdekjet nga koronavirusi kanë rënë, për shkak të vaksinave, por në mesin e të pavaksinuarve ka prova në rritje që tregojnë se varianti Delta po merr hov. Edhe pse janë zbuluar disa vaksina kundër pandemisë COVID-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë iu bën thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes dhe të mos neglizhojnë masat kufizuese.

Ata qe marrin vaksinën janë heronjë të familjes, kombit dhe mbare shoqërisë!

« Përparimi me vaksinat na jep të gjithëve një nxitje dhe tani mund të fillojmë të shohim dritën në fund të tunelit. Sidoqoftë, OBSH është e shqetësuar se ekziston një perceptim në rritje se pandemia ka mbaruar. E vërteta është se aktualisht, shumë vende janë dëshmitare të transmetimit shumë të lartë të virusit, i cili po bën presion të madh në spitale, njësitë e kujdesit intensiv dhe punonjësit shëndetësorë », tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Varianti Delta i koronavirusit, i cili ka shkaktuar rritje të numrit të rasteve në të gjithë botën, mund të ketë një shkallë rezistence ndaj vaksinave të koronavirusit. Epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove, tha se ka disa prova që tregojnë për efikasitet të zvogëluar të vaksinave kundër këtij varianti, i cili për herë të parë është identifikuar në Indi.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se gjatë gushtit në Evropë do të përhapet varianti Delta i COVID-19, ndërsa deri në atë moment nuk do të arrihet që e gjithë popullata evropiane të vaksinohet. Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën, Dr. Hans Kluge, në një konferencë për shtyp tha se javën e kaluar numri i rasteve me variantin Delta në Evropë është rritur me 10%, shkruan gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch.

Ata qe marrin vaksina jane heronje te familjes, kombit dhe mabrë shoqerise!

Pra, vaksinat ekzistojnë për t’ju mbrojtur juve, të dashurit e juaj dhe njerëzit përreth që keni. Vaksinat kundër Covid-19 kanë lënë një ndikim të madh global. Vaksinat
shpëtojnë jetë. Vaksinat mbrojnë tërë komunitetin tuaj. Çdo vit, deri në 3 milionë jetë shpëtohen prej vaksinave në Zvicer, Evropë dhe në botë.Për shkak të vaksinave, sëmundjet si lija, polio dhe tetanusi më nuk ekzisotjnë apo janë shumë të rralla. Nëse marrim vaksinën, ne gjithashtu mbrojmë edhe dikë që është më i lëndueshëm sesa ne, i cili nuk ka mundësi të merr vetë vaksinën (psh. ata që janë të sëmurë apo kanë sistem
imunitar të dobësuar). Nuk ka mundësi që vaksinat të jenë miratuar për miliona njerëz nëse do të kishte ndonjë dyshim për sigurinë, cilësinë apo efektshmërinë.Vaksinat funksionojnë duke dërguar një sinjal tek sistemi imunitar i trupit tuaj për të krijuar antitruptha që luftojnë virusin. Ato nuk ndryshojnë AND-në. Nuk ka dëshmi se ndikojnë në pjellori. Përbërësit e vaksinave kundër Covid-19: Ato nuk përmbajnë ndonjë përbërës njerëzor, të kafshëve apo vezë.

Mos vaksionimi eshte edhe nje shmangje nga realiteti, shmangje nga solidariteti me familjaret, mjedisin ku jeton dhe shoqerine e gjere!

Roli i media ne (dez) informimin me vaksinat deri tek FakeNews

Roli i mediave eshte padiskutueshëm në jetën shoqërore, politike dhe socio-ekonomike, pra ne ekte rast edhe rreth Covid-19 dhe vaksioanve qe pe rkete te fundit ka tendeca te thashethemeve dhe spekuilimeve deri tek propaganda apo deizimfortat qe njihen si FakeNews ne media.

S’ka virus, maskat nuk të mbrojnë nga koronavirusi, masat e izolimit janë të kota dhe vaksinat janë të rrezikshme, vaksinat jane per shakterimin e botes, vaksinat jane per biznes, vaksinat te bejen steril, ne krahun ku merr vaksina-te ngijet luga se ka magnet.. Pra, këto janë vetëm disa nga dezinformatat, spekulimet dhe thashethemet që kanë qarkulluar mujave te fundit nëpër rrjetet sociale, prej kur ka shpërthyer pandemia e koronavirusit. Pretendime të tilla për pandeminë janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se koronavirusi ka qenë problematikë e re për të gjithë.

Megjithatë, njohësit e fushës së mediave dhe politikave globale shëndetësore vlerësojnë se vazhdimësia e përsëritjes së supozimeve të tilla, edhe pas gatgi dy vitesh të përballjes me pandeminë, flet për mungesë të informimit të saktë për pandeminë jo vetem ne Kosovë e Shqipëri por ne ne tere ballkanin.

Teoritë e shumta konsirative për natyrën dhe origjinën e Covid-19 kanë qarkulluar në internet që nga shpallja e pandemisë vitin e kaluar, dhe janë nxitur vetëm nga futja e vaksinave të shumta të zhvilluara me shpejtësi. Por nuk janë vetëm anëtarët e keqinformuar të publikut që shpërndajnë informacione të rreme ose të shtrembëruara në internet-fushatat e organizuara po punojnë në mënyrë aktive për të minuar besimin në përhapjen e vaksinës Covid-19. Roli i mediave nuk eshte pèer te nxitur qytetaret te marrin vaksinin, por per te motivuar dhe treguar realitetin për anet pozitive dhe efektiv e marrjes se vaksinave, ndfyrshe ata qe refuzojne te marrin vaksinat jo vetme se jane te padeshirueshem për shoqerine, por mund te jene edhe te rrezikshem qe shume pak dlalopjne nga terroristet. Keta do konsideriohehsin si terroriste te paarmatosur, qe ne vend te plumavave posedojne ose jane te armatosur deri në dhëmbe me virus!

Terroriste nuk eshte vetem ai qe po hyne ne xhami, kishe apo ne nje shkolle qe po masakron, po vret njerez te pafajshem, apo ai qe po ja fut kallash apo bombe n’midis pazarit e ne sheshe ne Bruksel, Stamboll, Berlin, Paris apo Palestine. Apo ai tjetri qe po gjuhet si kamikaz me furgon apo veture mbi turmen e njerezve te pafajshem, sepse dihet kush ta ka dhene shpirtin dhe kush ka drejte me ta marre! 
Terroriste per mua eshte edhe nje njeri i pavaksionuar! Bile, bile per mu nje njeri i pavaksionuar eshte me i rrezikshem (extrem-terrorist) se sa sa nje terroriste ordiner. Pse? Sepse nje i vaksionuar mund te vrase me “plumba” te tejdukshem deri ne 100-200 (dasem apo kanaxheq) nje mije apo dy mije veta ne koncert apo tubime tjera te qytetareve.. Ndersa nje terroriste i thjeshte mund te vrase deri ne 20-50 apo 200 (nje aeroplan). Prandaj ata qe nuk vaksionohen duhet izoluar ose vene sanksione deri ne ndeshkim me gjobe ose burg!
Te jem te qarte, fjala ishte jo per te pavaksionuarit, por per ata qe refuzojne te vaksionohen! Mos u merrni me thashethme, merrni veksinen nese e duani jeten tuaj dhe te tjereve. Ata qe rtefujzojne vaksinen jane terroiste, ata qe e amrrin  vaksinen jane heronje te fmialjes dhe shqoerisne soneshoqerise. Pra, ata qe marrin vaksina jane heronjë të vertetë te familjes, kombit dhe mabrë.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...