18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Presidentja Osmani me një apel për diasporën shqiptare në Zvicër

Interlaken, 1 shtator (Nefail Maliqi) Presidentja e Republikes se Kosoves dr.Vjosa Osmani po qendron per nje vizite dy ditore ne Zvicer per te marrur pjede ne Forumin Ekonomik Zviceran (SEF) ku ne medin e 1500 pjesemarresve po prezentojne edhe president dhe ministra te qeverive te ndryshme nga vendet e ndryshme boterore, perfshire edhe personalitet nga ballkani, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Anetaresimi ne BE mbetet prioritet për Kosovën

Forumi Ekonomik Zviceran (SEF) është konferenca më e rëndësishme ekonomike në Zvicër. Çdo vit, rreth 1,350 vendimmarrës nga biznesi, shkenca, politika dhe media takohen në Interlaken për një shkëmbim aktiv të pikëpamjeve dhe dialog ndër-sektorial.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, u ka bërë thirrje kosovarëve në Zvicër që të vaksinohen. Gjithkush do të duhej ta merrte seriozisht përgjegjësinë e tij në pandeminë.

Vjosa Osmani-Sadriu (39) u zgjodh Presidente e Kosovës më 14 prill 2021.
Vjosa Osmani-Sadriu (39) u zgjodh Presidente e Kosovës më 14 prill 2021., ka shkruar gazeta Blick, duke ju referuar ATS, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Osmani-Sadridu tha të mërkurën në Forumin Ekonomik Zviceran SEF në Interlaken BE se shumë kosovarë që jetonin në Zvicër udhëtuan në shtëpi gjatë verës dhe kontraktuan virusin korona atje.

“Ne të gjithë duhet ta marrim seriozisht përgjegjësinë tonë në këtë krizë të koronës. I bëj thirrje të gjithë kosovarëve në Zvicër dhe Kosovë që të vaksinohen, ” ka thene ajo.

Në fjalimin e saj ajo gjithashtu theksoi se pranimi në BE mbetet prioritet për Kosovën. Anëtarësimi aktualisht po dështon sepse Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur.

Shkëputeni nga e kaluara

« Ju mund të shkëputeni nga e kaluara, » tha ajo. « Shpresojmë që Serbia të zgjedhë një klasë udhëheqëse në të ardhmen që të kuptojë se Kosova është një republikë që do të qëndrojë dhe që dëshiron të japë një kontribut të rëndësishëm për paqen në rajon. »

Rreth 200,000 njerëz me rrënjë kosovare jetojnë në Zvicër

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...