0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Presidentja Osmani me një apel për diasporën shqiptare në Zvicër

Interlaken, 1 shtator (Nefail Maliqi) Presidentja e Republikes se Kosoves dr.Vjosa Osmani po qendron per nje vizite dy ditore ne Zvicer per te marrur pjede ne Forumin Ekonomik Zviceran (SEF) ku ne medin e 1500 pjesemarresve po prezentojne edhe president dhe ministra te qeverive te ndryshme nga vendet e ndryshme boterore, perfshire edhe personalitet nga ballkani, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Anetaresimi ne BE mbetet prioritet për Kosovën

Forumi Ekonomik Zviceran (SEF) është konferenca më e rëndësishme ekonomike në Zvicër. Çdo vit, rreth 1,350 vendimmarrës nga biznesi, shkenca, politika dhe media takohen në Interlaken për një shkëmbim aktiv të pikëpamjeve dhe dialog ndër-sektorial.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, u ka bërë thirrje kosovarëve në Zvicër që të vaksinohen. Gjithkush do të duhej ta merrte seriozisht përgjegjësinë e tij në pandeminë.

Vjosa Osmani-Sadriu (39) u zgjodh Presidente e Kosovës më 14 prill 2021.
Vjosa Osmani-Sadriu (39) u zgjodh Presidente e Kosovës më 14 prill 2021., ka shkruar gazeta Blick, duke ju referuar ATS, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Osmani-Sadridu tha të mërkurën në Forumin Ekonomik Zviceran SEF në Interlaken BE se shumë kosovarë që jetonin në Zvicër udhëtuan në shtëpi gjatë verës dhe kontraktuan virusin korona atje.

“Ne të gjithë duhet ta marrim seriozisht përgjegjësinë tonë në këtë krizë të koronës. I bëj thirrje të gjithë kosovarëve në Zvicër dhe Kosovë që të vaksinohen, ” ka thene ajo.

Në fjalimin e saj ajo gjithashtu theksoi se pranimi në BE mbetet prioritet për Kosovën. Anëtarësimi aktualisht po dështon sepse Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur.

Shkëputeni nga e kaluara

« Ju mund të shkëputeni nga e kaluara, » tha ajo. « Shpresojmë që Serbia të zgjedhë një klasë udhëheqëse në të ardhmen që të kuptojë se Kosova është një republikë që do të qëndrojë dhe që dëshiron të japë një kontribut të rëndësishëm për paqen në rajon. »

Rreth 200,000 njerëz me rrënjë kosovare jetojnë në Zvicër

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...