1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

CAS në Lausanne hedh poshtë vendimin e FIFA-s. Nedim Bajrami i Zvicrës mund të luajë për Shqipërinë!

Lozanë, 30 gusht 2021 -FSHF ka fituar gjyqin në CAS dhe e ka njoftuar diçka të tillë përmes një postimi në faqen zyrtare. Mesfushori i Empolit kishte luajtur me Zvicrën U21 dhe FIFA u bë pengesë. FSHF kishte bërë kërkesë në FIFA që Bajrami të lejohet të luante për Shqipërinë, por ajo u refuzua me arsyetimin se kishte luajtur me Zvicrën 4 ndeshje pas i kishte mbushur 21 vjeç. Sipas rregullave, ky kusht ishte pengesa. FSHF më pas vendosi ta ndjekë këtë çështje ligjërisht dhe në CAS ia ka dalë të fitojë, njafton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Me konkretrisht Gjykata e Arbitrazhit për Sport (CAS) ka nxjerrë vendimin e saj në apelin e paraqitur nga Federata e Futbollit të Shqipërisë (FSHF) dhe lojtari Nedim Bajrami kundër vendimit të lëshuar nga Gjyqtari i Vetëm i Lojtarëve të FIFA -s Komiteti i Statusit i datës 27 maj 2021 (Vendimi i Sfiduar) (The Court of Arbitration for Sport (CAS) has issued its decision in the appeal filed by the Football Association of Albania (FAA) and the player Nedim Bajrami against the decision issued by the Single Judge of the FIFA Players’ Status Committee dated 27 May 2021 (the Challenged Decision). In the Challenged Decision, the request filed by the FAA in respect of Mr Bajrami for change of association from Switzerland to Albania was denied), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në Vendimin e Sfiduar, kërkesa e paraqitur nga FSHF në lidhje me z. Bajrami për ndryshimin e shoqatës nga Zvicra në Shqipëri u refuzua.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar sa zyrtaret we CAS ne Lausanne se « më 23 qershor 2021, FSHF dhe Nedim Bajrami paraqitën një apel në CAS kundër Vendimit të Sfiduar. Palët ranë dakord për një kalendar procedural të përshpejtuar në mënyrë që vendimi përfundimtar të nxirret më ose para 31 gushtit 2021. Paneli mbajti një seancë dëgjimore më 24 gusht 2021 me videokonferencë dhe dha vendimin e tij sot. »

Paneli i CAS -it la në fuqi ankesën dhe anuloi Vendimin e Sfiduar. Paneli CAS miratoi kërkesën e bërë nga FSFF në lidhje me Z. Bajrami për ndryshimin e shoqatës nga Zvicra në Shqipëri sipas Nenit 9 të Rregullave që Drejtojnë Zbatimin e Statuteve të FIFA -s, e cila parashikon që:

1. Një lojtar mund, vetëm një herë, të kërkojë të ndryshojë shoqatën për të cilën ai ka të drejtë të luajë në shoqatën e një vendi tjetër, shtetësia e të cilit ai ka nënshtetësinë.

2. Një kërkesë për ndryshimin e shoqatës mund të jepet vetëm në rrethanat e mëposhtme:

a) lojtari:

i) u zhvillua në një ndeshje në një kompeticion zyrtar në çdo nivel (me përjashtim të nivelit ndërkombëtar « A ») në çdo lloj futbolli për shoqatën e tij aktuale; dhe

ii) në kohën kur u paraqit për ndeshjen e tij të parë në një kompeticion zyrtar në çdo lloj futbolli për shoqatën e tij aktuale, ai tashmë mbante kombësinë e shoqatës të cilën dëshiron ta përfaqësojë.

Paneli konsideroi se Nedim Bajrami kurrë nuk ka luajtur me ekipin kombëtar të Zvicrës (Zvicra A) dhe tashmë mbante kombësinë shqiptare.

Çmimi i plotë, me bazat për vendimin e Panelit, do t’u lëshohet palëve në një fazë të mëvonshme.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...