-0.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit INTERPOL kundër ‘Ndrangheta (I-CAN). Edgardo Greco, 63 vjeç, ishte në arrati për 16 vjet pasi i shpëtoi paraburgimit të përkohshëm të policisë në Itali, njfton gazeta zvicerane ne sqhip Le canton27.ch duek ju rferuar burimeve te Interpol-it

Nisma kryesore e INTERPOL-it lehtëson koordinimin ndërmjet autoriteteve

Një i arratisur i rrezikshëm, ai kërkohet të vuajë një dënim të përjetshëm për vrasjet e Stefano dhe Giuseppe Bartolomeo dhe i akuzuar për tentativën e vrasjes së Emiliano Mosciaro, e gjitha pjesë e një ‘lufte mafioze’ midis bandave Pino Sena dhe Perna Pranno që shënuan fillim të viteve 1990.

I arratisuri u arrestua në Saint-Etienne, Francë, pas përpjekjeve hetimore nga Zyra e Prokurorit Publik të Catanzaro, e drejtuar nga Nicola Gratteri, dhe të kryera nga Departamenti Operativ-Bërthama Hetimore e Arma dei Carabinieri në Cosenza.

Në këtë drejtim, Projekti I-CAN i INTERPOL-it lehtësoi koordinimin dhe bashkëpunimin me autoritetet franceze, duke kryer mbikëqyrjen e vendndodhjes së të dyshuarit, duke mundësuar arrestimin e tij të shpejtë nga BNRF e Francës (Brigada Nationale de Recherche des Fugitifs). Hetuesit e policisë italiane në Kozencë konfirmuan më pas identitetin e subjektit.

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Piantedosi, duartrokiti arrestimin, duke thënë se ai demonstroi përkushtimin e vendit për të luftuar të gjitha format e krimit të organizuar dhe gjetjen e të arratisurve të rrezikshëm.

“Pavarësisht se sa shumë përpiqen të arratisurit të rrëshqasin në një jetë të qetë jashtë vendit, ata nuk mund t’i shmangen drejtësisë përgjithmonë. Oficerët e përkushtuar në mbarë botën gjithmonë do të sigurojnë që drejtësia të vihet në vend”.

Jürgen Stock, Sekretar i Përgjithshëm i INTERPOL-it

“Projekti I-CAN, i mbështetur nga lidhja globale që ofron INTERPOL, do të vazhdojë të sigurojë që policia të ketë inteligjencën vepruese që u nevojitet në mënyrë që të arratisurit në mbarë botën të mos jenë të qetë”, përfundoi z. Stock.

Financuar nga Departamenti Italian i Sigurisë Publike, I-CAN ngre ndërgjegjësimin dhe mirëkuptimin global në lidhje me ‘Ndrangheta-n dhe modus operandi’, duke ndarë informacionin e policisë për të çmontuar rrjetet dhe operacionet e tyre.

Arrestimi i individëve të lidhur me ‘Ndrangheta’ është një qëllim thelbësor i I-CAN, i cili tashmë ka ndihmuar në arrestimin e dhjetëra të arratisurve në mbarë botën që nga fillimi i tij në 2020.

Me origjinë në rajonin italian të Kalabrisë, « Ndrangheta » konsiderohet grupi mafioz më i gjerë dhe më i fuqishëm i Italisë, i cili operon në çdo kontinent dhe ka lidhje të forta me tregtinë e kokainës që shkon në Evropë nga Amerika e Jugut.

Financuar nga Departamenti Italian i Sigurisë Publike, I-CAN ngre ndërgjegjësimin dhe mirëkuptimin global në lidhje me ‘Ndrangheta-n dhe modus operandi’, duke ndarë informacionin e policisë për të çmontuar rrjetet dhe operacionet e tyre.

Arrestimi i individëve të lidhur me ‘Ndrangheta’ është një qëllim thelbësor i I-CAN, i cili tashmë ka ndihmuar në arrestimin e dhjetëra të arratisurve në mbarë botën që nga fillimi i tij në 2020.

Me origjinë në rajonin italian të Kalabrisë, « Ndrangheta » konsiderohet grupi mafioz më i gjerë dhe më i fuqishëm i Italisë, i cili operon në çdo kontinent dhe ka lidhje të forta me tregtinë e kokainës që shkon në Evropë nga Amerika e Jugut.

 

‘Ndrangheta fugitive arrested in France

https://www.interpol.int/en/News-and-Events/News/2023/Ndrangheta-fugitive-arrested-in-France

‘Ndrangheta fugitive arrested in France

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...