12.3 C
Berne
lundi 27/05/2024

Flet ish-kryeministrja ukrainase Julia Tymoshenko për invasion rus ne Ukrainë, për Kosoven dhe shqiptaret si dhe për Zelenskin liridashes dhe diktatorin Putin

Ish-kryeminsitrja e Ukrtaines Julia Tymoshenko ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Peut être une image de 4 personnes, personnes debout et costumeGjeneve -Julia Tymoshenko, politikanja ukrainase ishte dy herë kryeministre e Ukrainës. Nga shkurti deri në shtator 2005 dhe nga dhjetori 2007 deri në mars 2010.

Exclusive: Gjatë takimit te fundit që kisha me ish-kryeministren ukrainase Julia Tymoshenko ajo foli per Kosoven dhe shqiptaret, kurse sot ajo fllet për invasionin rus ne Ukrainë si dhe për Zelenskin liridashes dhe Putinin diktator..
Kur e takova Yuline ne Gjenevë ishte me floke te shprishura, te ciles i thash tuj qesh intervisten nuk e zhvilloj keshtu zonje siq je me keto floke, por me nje tjeter luk, shko rregolloje gershetat siq te njeh bota, pastaj e zhvillojme intervisten… dhe per qudi nuk ma prishi qejfin, per cka e falenderova!
Julia Tymoshenko, falenderon jo vetem Zvicren, por edhe Kosoven për strehimin e e refugjateve nga Ukraina!
«Miqte e mire shifen ne dite të vëshitra.. » i ka thënë ajo gazetarit shqiptar

Résultat de recherche d'images pour "Timochenko usa"Ndryshe Julia Tymoshenko e cila ishte dy herë kryeministre e Ukrainës per mediat zvcerane sopt ka thenve se « Putini dëshiron të minojë supremacinë perëndimore – Ukraina është vetëm fillimi ».

« Vajza ime dhe tre nipërit e mi jetojnë në Dubai, Ata u vendosën atje përpara se të fillonte lufta. Mund të ketë qenë dobësia ime njerëzore, por më kanë munguar shumë vajza dhe nipërit e mi.  » ka thëne Tymoshenko në një intervistë per « Aargauer Zeitung ».

Ajo kandidoi gjithashtu në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, por u mund nga presidenti aktual Volodymyr Zelensky. Julia Tymoshenko kujton 24 shkurt 2022, kur Rusia nisi sulmin e saj: « Unë dhe burri im ishim në shtëpinë tonë. Në orën pesë të mëngjesit na zgjuan shpërthimet”. Atë mëngjes ata ishin të frikësuar. « Kjo frikë u shndërrua në zemërim shumë shpejt – dhe kjo në vullnet për të luftuar. »

Presidenti i Forumit Nderkombëtar Crans Montana shperblen lideret ukrainase Yulia Tmoshenko me cmimin e paqes PRIX DE LA FONDATION 2018 

Gazetari i vetem shqiptar Nefail Maliqi mori pjesë në punimet e Forumit e fundit të Crans-Montana në Gjenevë kishte pasur rastin ta takonte dhe te zhvillonte nje intzerviste eskluzive me lideren ukarianse Julia Tymoshenko

“Ne populli i Ukraines jemi liridashes si ju shqiptaret. Prandaj na kane percjellur historira te ngjajshme. Ishim hale sy te diktaturave dhe regjimeve, ne nga rusët, ju nga serbët…” ka thëne fillimisht liderja e Ukraines Yulia Timoshchenko ne Gjenevë në bise me gazwatraine njohur Nefail Maliqin, redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Gjatë këtij organizimi të përvitshëm, gazetari yne zhvilloi një takim me ish-Kryeministren ukrainase Julia Timoshenkon, një ndër kandidatet kryesore për tu zgjedhur presidente e këtij vendi.

Fillimisht znj. Timochenko ka falënderuar Shqipërine dhe Kosovën si dhe vet shqiptaret ne Ukraine qe mbeshteten, mbrojten Ukrainen nga terrorizmi rus, Falderoj shqiptaret nga zemra qe ishin pjesëmarrje ne protestat masive në Kiev kudër diktatorit pro-rus Yaunkovich

“Thash se kemi histori te përbashketa me kosovaret sepse edhe ne ne burgjet e Kievit ne regimin e diktatures, po trajtoheshim si shqiptarët në burgjet serbe dikur në Prishtinë. Une vete jam deshmitare, sepse ish viktime e diktatures ruse qe zgjati doren dhe cizmen edhe ne Ukrainë.” ka thëne znj.Tiomochenko ne vazhdim me gazatrain e Le Canton27.ch

Timochenko gazetarit shqiptar: Neve ukrainasve na percolli nje histori e perbashkët me popullin shqiptar ne Kosovë, derisa ju ishit te shtypur  dhe viktime e regjimit serbe ne ishim dhe jemi nga regjimi rus   

Bildergebnis für timoschenko crans montanaTimochenko ne vazhim te kesaj bisede me gazetarin shqiptar ne GHjewnvë ka thene “Une, falenderoj nga zemra Sali Berishën dhe gjithë shqiptarët që ishin te angazhuar në lirimin tim nga burgu… »

Znj. Timoshenko, ne vazhdim duke folur per te kaluaren e veshire te saj dhe popullit te Ukrainës ajo “Une flanderoj komuniteti ndërkombëtar qe me liruan nga brugu duke thënë stop regjimeve diktatoriale, siç pati sukses në Kosovë!..”

Kreu i opozitës ukrainase Yulia Tymoshenko njoftoi se ajo do të kandidojë për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Timoshenko premtoi se nëse do të jetë i suksesshëm, ajo do të mbajë një referendum kushtetues që do të synojë të “demonopolizojë pushtetin” dhe të ndryshojë modelin e qeverisjes së këtij vendi të Evropës Lindore.

Image associée

Derniers articles