22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicër, një i panjohur kërcnon me bombë, të hedhë në ajër ambasadën serbe në Bernë

Bernë, 18 tetor -Një i panjohur kërcënon ambasadën serbe në Bern me një bombë pako. Ambasada serbe mori të paktën një letër kërcënuese të dielën. Autori i panjohur kërcënoi se do të hidhte në erë ambasadën në Bern, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mesohert se ambasadori serb në Bern Goran Bradiç e ka raportuar rastin ne polici  duke ekruar nga autoritet helvetike te mbrotje te misioneve  diplomatike dhe konsullore të Serbisë në Zvicër (Berne, Gjenevë dhe Cyrih)

Sipas autoritzve serbe nga amabsada ne Bernë  paska prnauar nej e-amail « një mesazh kërcënues i titulluar: Plehra të mallkuara, populli serb, i shkruar në gjuhen gjermane me gabime gramatikore.. »

PO ashut ne ekte leter thuhet se « Nëse vazhdoni të sulmoni policinë në Jarinje te Mitovices Veriore, atëherë do të shihni se çfarë do të ndodhë dhe me kë keni të bëni tani … Do t’ju dërgoj një letër me bombë në 48 orët e ardhshme , të cilën do ta bëj vetë dhe se do t’ju vras ​​në Bern dhe eprorët tuaj në Beograd, secilin veç e veç me një bombë, ju jeni në një gjendje luftarake.. », transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga autoritetet zvicerane se polici ka nisur hetimet me rastin ne fjalë e cila ka konaktuar zyrtaret e ambasades serbe ne Bernë.

Konflikti mes Kosoves dhe Serbisë eshte reflektuar edhe ne Zvicer edhe pse jo ne mënyre direkte, por ne menyre indirekte permes protestave apo kercnime nga dy palët, pra mes kosovareve dhe serbeve. Nje kercnim i tillë me bombë ishte dhe në vitin 2002  ku ishte derguar nje granatë ruse në adresë të gazetës “Bota sot” (gazeta kjo nacionaliste pro rugoviane) në selinë qendrore të saj në Cyrih të Zvicrës.

Derniers articles