28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e njohur ne Dubai qe quhet Jumeirah. Diten kur vizituam xhaminë fatmiresisht ishte ditë e xhuma, qe kete dite na e beri edhe më të madhe. Ketu ne Dubai për vendasit Xhamia Jumeirah njihet edhe si xhamia e Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum si nje Qendër për Mirëkuptim Kulturor, ka shkruar fillimisht gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Diten kur vizituam xhamin e Jumeirah ne Dubai, tek dera na pritën kujdestarët, por me nje buzqeshje te lehte na priti me përshndetjen tradicionale Selam Aleykum dhe ne anglishte ishte zonja Latifa Flook, nje prezentuese e shkëlqyeshme e xhamisë.

Në Dabai pamë një « Zvicër arabe », qytet ky tolerant dhe multietnik dhe multikulturor

Aucune description disponible.Në brendi te xhamise perballe (recepcion) ne nje pllakate te madhe ne shenjë rrespekti dhe mikëpritje shkruan ne 10 dhuhe boterore Mirsevini (arabisht, turqisht, anglisht, gjermanisht, frengjishte, spanjollisht, kinezisht, italisht, rusisht dhe gjuhe tjera boterore..) por jo edhe ne shqip edhe pse në bote jane mbi 30 milionë shqiptare muslimanë qe jetojne kryesisht ne ballkan, perveq ne Shqiperisë, Kosovë, Maqedonise edhe në Turqi, Zvicer, Gjermani, Blegjike, Francë..dhe vendet tjera te BE-së si dhe në SHBA.

Porpozimin tone, për mbishkrimin në gjuhen shqipe, stafi i Xhamise Jumeirah ne Dubai e mirëpritën duke kërkuar falje per kete leshim padashje, duke na premtuan se herën tjeter, kur do e vizitojme xhamine ne fjalë do e gjejme edhe mbishkrimin në gjuhen shqipe « Miresevini », paralel me gjuhet tjera boterore ! Prezantuesja e lartë Latifa Flook dhe koleget e saj i deklaruar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « ne mesin e qindra vizitoreve ne dite, një numer i madh eshtë edhe nga vendet e ballkanit, përfshirë këtu edhe ata shqiptarë.. »

Dubai është një qytet unik modern dhe kozmopolit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë shtëpia e familjeve nga e gjithë bota, secila me kulturën e vet të veçantë. Për nga mozaiku i populltaes, gjuheve pore dhe feve si dhe per nga tolerance qyteti i Dubait me 3.3 milionë banore që dallon nga Zvicra vetëm per nga numri i popullsisë, sepse ky qytet, qender kjo arabe ishte po aq edhe nderkombëtare ishte nje mjedis multientik dhe multikulturor ne nje atmosfere bashkejetse dhe tolerance mes popujve, ku jetojne mbi 200 sish. Ishte tamam një « Zvicër arabe » qe askush ne rruge e as lokale nuk te pyet nga je apo cfare kombi apo feje ke, apo pse mban e nuk mban shaminë, apo pse nuk mban apo pse mban kryq. Thene shkurt,  në një kontekst rajonal mjaft rigoroz, Dubai kultivon një reputacion te mirë si një qytet tolerant, ka shkuar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Historia Xhamia Jumeirah Mohammed bin Rashid Al Maktoum (History Jumeirah Mosque Mohammed bin Rashid Al Maktoum)

Aucune description disponible.Xhamia Jumeirah është një nga thesaret më të dashura arkitekturore në Dubai. E hapur në vitin 1979, Xhamia e Madhe Jumeirah ishte një dhuratë nga Sheikh i ndjerë Rashid bin Saeed Al Maktoum, ish-Sundimtari i Dubait dhe babai i sundimtarit aktual të Dubait, HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Sot Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, Zëvendës President i Emirateve të Bashkuara Arabe, Kryeministër dhe Sundimtar i Dubait, synon të promovojë zhvillimin duke investuar në arsim dhe zhvillimin e dijes në rajon.

E vendosur në një shtëpi kullë të erës të restauruar bukur në Lagjen historike Al Fahidi Historike në Bur Dubai, qendra ofron një sërë aktivitetesh, nga kuzhina tradicionale deri tek bisedat me Emiratët vendas.

Xhamia Jumeirhah është një nga atraksionet më ikonike turistike në Dubai. E cila është duke përshtatur një politikë të Mendjeve të Hapura dhe Hapur dhe duke mirëpritur vizitorët e saj nga të gjithë beson se vlerësojnë Xhaminë dhe mësojnë kulturën lokale si dhe Islamin fenë e bukur.

Xhamia është në stilin tradicional Fatimi që ka dëgjuar nga Egjipti dhe Siria dhe Xhamia u hap në 1979. Kjo Xhami ishte dhuratë nga Sheiku i vonë Rashid bin Saeed Al Maktoum, i cili ishte ish dhe sundimtari i Dubait dhe sundimtari aktual i Dubait Lartësia e Tij Shejh Muhamed bin Rashid Al Maktoum është djali i Shejh Rashid. Vizioni i tij çoi në krijimin e Qendrës Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum për Mirëkuptim Kulturor (SMCCU) në 1998. Kjo xhami është xhamia më e fotografuar ndër xhamitë e tjera të Dubait.

Rashid bin Saeed Al Maktoum (1912-1990), Vice-President and Prime Minister of United Arab Emirates. Si paraardhësi i tij si Kryeministër i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe pasardhësi i tij ishte djali i tij, Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum.

Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Qendra për Mirëkuptim Kulturor (Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Centre for Cultural Understanding)

Emigrantët dhe shtetasit e Emirateve të Bashkuara Arabe janë fqinjë; megjithatë ata mund të jenë edhe të huaj. Lartësia e Tij Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Zëvendës-President dhe Kryeministër i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Sundimtar i Dubait, pa nevojën për të arritur dhe edukuar emigrantët në traditat dhe zakonet e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Prezantuesja e lartë Latifa Flook: Mirë se erdhet në shtëpine e juaj – Xhaminë Jumeirhah!

Latifa Flook - The Sheikh Mohammed Centre for Cultural UnderstandingZnj. Latifa Flook iu bashkua Qendrës Sheikh Mohammed për mirëkuptim kulturor në 2006 si prezantuese në Vizitën në Xhaminë Jumeirah. Ajo ka vazhduar stilin dhe përkushtimin e filozofisë sonë ‘Dyert e hapura, mendjet e hapura’ për mysafirët e xhamisë ndaj Islamit dhe kulturës së Emirateve.

Në vitin 1992 Latifa u transferua në Dubai nga Anglia pasi u martua me burrin e saj nga Emiratet dhe u bë nënë e tre fëmijëve nga Emiratet. Flet rrjedhshëm arabishten vendase, Latifa është një urë e vërtetë ndërmjet mysafirëve të huaj në Dubai dhe komunitetit vendas të cilit i përket. Plot informacion dhe me një personalitet miqësor e mikpritës, ajo është e përkryer për rolin e saj dhe megjithatë mbetet gjithmonë e përulur. “Unë jam vazhdimisht i mbingarkuar nga reagimi i njerëzve të ndryshëm anembanë botës teksa dëgjojnë të vërtetën rreth Islamit.”

Ndërsa Vizita e Xhamisë Jumeirah u zgjerua fizikisht dhe në planifikim për të përfshirë një qëllim të ndërtuar mexhlis dy katëshe për të mirëpritur mysafirët tanë para se të vizitonim vetë xhaminë, Latifa u bë Mbikëqyrësi i Xhamisë Jumeirah, i cili mbikëqyri të gjithë Kompleksin e Xhamisë Jumeirah.

Xhamia nuk është vetëm vendi i adhurimit për muslimanët, tregon vehten transparente të artit dhe arkitekturën e stilit të lartë që ofron një udhëtim magjepsës gjatë turneut të saj. Kjo është arsyeja pse kjo xhami është një nga vendet më të mira historike dhe kulturore në Dubai e cila është e njohur për arkitekturën e saj me përshkrimin e zakoneve të pasura arabe.

Xhamia Jumeirah e cila është mjaft e madhe për të akomoduar deri në 1300 njerëz dhe është e bardhë stil nga gurët në tradicionale të Fatimidit mesjetar. Kjo xhami është e lartë me minare binjake që strukturojnë një kube të madhe qendrore. Shihet se në namazin e xhumës së njeriut po e falin namazin edhe jashtë xhamisë.

Kur xhamia ndez dritat në mbrëmje, në momentin që vihet në pah mjeshtëria dhe bukuria e saj e kësaj xhamie. Është kthyer me fasadë me pamjen mahnitëse të bardhë, minare elegante dhe peizazh të përsërit përgjigjjen e rrugës së plazhit Jumeirah që bën atë vendndodhjen e qetë.

Vendkalimet me hije të xhamisë Jumeirah që çojnë në një zonë të jashtme për abdes dhe një zonë të brendshme të mexhlisit. Pasi të hyni në sallën kryesore do të magjepseni me serinë e harqeve dhe kolonave të sofistikuara, qilima të gjelbër dhe dritare të kristalta. Mihrabi është në anën e kundërt të hyrjes kryesore dhe kamare në mur që tregon Kiblën.
Muret dhe tavanet janë të mbushura me vargje të shenjta të Kuranit. Ato janë një zbukurim i bukur me kaligrafi, dizajne të ndërlikuara dhe motive gjeometrike kudo.

Xhamia Jumeirah nuk është xhamia më e madhe në Dubai por megjithatë është ndër xhamitë e bukura të Dubait e cila është e hapur edhe për Jomuslimanët. Nëse jeni duke vizituar Dubain dhe nuk e keni vizituar Xhaminë Jumeirah, atëherë udhëtimi juaj në Dubai duket i kotë, siç thanë njerëzit që tashmë e kanë vizituar atje.

Aucune description disponible.

Derniers articles