20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Frangu zviceran, paraja më e këmbyer në Kosovë

Prishtine, 18 korrik -Për një punë, rruga përballë Tregut të Gjelbër në Prishtinë, është më e famshmja në kryeqytet. Mesohet se me të shpeshtat janë frangu zviceran, dollari dhe funta, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nga fillimi e deri në krye të saj, mund të këmbesh para.

Në’ këmbimoret’ që gjenden aty, valutat që ndërrohen janë të shumta. Puna tek kombimoret ta shtohet, sa herë që vijnë mërgimtarët.

Sipas gazetes Le Canton27.ch edhe pse prania e diaspores, eshte zbehur, megjithate ne Kosove po kalojne pushimet mbi 200 mije kosovare, vetem nga Zvicra jane rreth 50 mije sish.

Por, myshterinj, jo të rrallë, janë edhe familjarët e atyre që jetojnë jashtë vendit.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...