18.1 C
Berne
lundi 15/04/2024

Zvicra ka emeruar Jurg Sprecher ambasador te ri ne Kosove

Berne, 18 tetor /Ambasadori i deritanishem zviceran Thomas Kolly ka perfunduar misionin e tij diplomatik ne Kosove.

Ministria e Punebe te Jashtme te Zvicres sot kane njoftuar gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se per ambasador te ri kane emeruar diplomatin Jurg Sprecher.

Dite me pare ambasadori zviceran ne largim nga takimi i fundit pershendetes me kreun e Qeverise Albin Kurtin, falënderoi kryeministrin për komunikimin e rregullt dhe bashkëpunimin e afërt. Ai u shpreh mirënjohës për kohën e tij në Kosovë.

« Jürg Sprecher, aktualisht shef i misionit në Karakas, është emëruar Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë në Republikën e Kosovës, me rezidencë në Prishtinë… » (“Lors de la séance du Conseil fédéral, Jürg Sprecher a été nommé ambassadeur extraordinaire et plénipotentiaire en République du Kosovo”), thuhet ne njoftimin e ministrise de jashtne zvi ersne (DFAE) ne Berne derguar gazetes zvicersne ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra është vendi i dytë për nga investimet direkte në Kosovë, ndërkaq vetëm për vitet 2022-2025 ka ndarë afërsisht 86 milionë CHF për Kosovën veçanërisht në fushat e Qeverisjes Demokratike dhe Paqes, Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Ndryshimet Klimatike, Uji dhe Shëndeti.

Ne intervisten e fundit për gazeten zvicerane Le Canton27.ch ambasadori zviceran Prishtine z. Thomas Kolly, ka thëne se “Zvicra sot eshte investitori i dytë më i madh në Kosovë – Zvicra ka ofruar ndihmë thelbësore për Kosovën që nga viti 1998. Ajo deri më tani ka ofruar më shumë se 500 milionë CHF për Kosovën dhe mbetet partneri i tretë bilateral i zhvillimit të Kosovës. »

Dy fjale per ambadadorin e ri ne Kosove i cili do nis misionin ne nentor te ketij viti

Jürg Sprecher studioi ekonominë politike dhe menaxhimin e biznesit në Bazel dhe Barcelonë. Ka përfunduar studimet me doktoraturë në shkenca politike në Universitetin e Bazelit, Zvicër.

Në vitin 2009, ai iu bashkua Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (FDFA) dhe kreu stazhin e tij në Bernë, Gjenevë dhe Tel Aviv. Në maj 2010 ai u emërua në Sekretariatin e Përgjithshëm të DFAE si Këshilltar për Çështjet e Këshillit Federal dhe në shkurt 2011 në Divizionin e Burimeve Njerëzore të Drejtorisë së Burimeve, më vonë si Zëvendës Shef Seksioni.

Ai u transferua në Madrid në vitin 2014 si zëvendës shef i misionit. Në vitin 2018, ai u kthye në Bernë dhe u dërgua në Departamentin Federal të Çështjeve Ekonomike, Edukimit dhe Kërkimit, ku drejtoi sektorin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës të qendrës së shërbimit të Marrëdhënieve Ekonomike Dypalëshe të Sekretariatit të Shtetit për ekonominë SECO.
Në shtator 2020, ai mori rolin e shefit të misionit në Ambasadën Zvicerane në Karakas.

Jürg Sprecher flet gjermanisht, frëngjisht, anglisht dhe spanjisht.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...