0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

COVID-19, Zvicra anulon festivalin shqiptarëve. Organizatoret tmerrohen, ju mbeten ne dore 20 mijë bileta!

Bernë, 2 gusht -Organizatorët janë të tronditur. Kantoni i Cyrihut tërheq miratimin për festivalin muzikor shqiptar dhe shqyrton vendimin nga pikëpamja ligjore. Kantoni i Cyrihut ka tërhequr miratimin për festivalin e muzikës shqiptare “Alba Festival”. (Organisatoren sind bestürzt Kanton Zürich entzieht albanischem Musikfestival Bewilligung und prüfen Entscheid juristisch) ka shkruar Blick, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

“Festivali Alba” duhej të ishte zhvillohej në fundjavë në Cyrih. Por, kjo nuk ndodh për shkak të Koronavirusit, raporton Blik.ch, përcjell Bota sot. Leja u tërhoq përsëri për ngjarjen madhore. Organizatorët janë të tronditur.

Këshilli qeveritar anuloi miratimin për festivalin muzikor shqiptar të enjten me një njoftim të shkurtër. Zvicra anulon festivalin shqiptarëve me arsyetiumine  pandise qe ditever te fundit shume kosvare u futen me « negativ » e « pozitiv » ne Zvicer. Zvicra nuk eshte Kosovë, me kcy tallava, pastaj fajin me ja lënë qeverisë për shifrat e mëdha të COVID-19, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Barra mbi sistemin shëndetësor në përgjithësi dhe njësitë e kujdesit intensiv në veçanti është rritur dhe po i afrohet kufirit kritik, » tha këshilli qeveritar të enjten pasdite.

“Festivali Alba” ka për qëllim « komunitetin e prekur rëndë »

Një ngjarje e madhe si “Festivali Alba” çon në një barrë shtesë për spitalet, sepse përvoja ka treguar që pacientët e urgjencës duhet të kujdesen në festivale të mëdha. Këshilli qeveritar dëshiron të shmangë një barrë të tillë shtesë për spitalet në situatën aktuale të ndjeshme.

Sipas gazeta zvicerane Le Canton27.ch  “Festivali Alba” synon kryesisht një komunitet të prekur rëndë », vazhdon qeveria. « Gjetjet nga gjurmimi i kontakteve të Kantonit të Cyrihut si dhe azhurnimi i Task Forcës së Shkencës Covid tregojnë se të kthyerit nga Ballkani gjatë pushimeve janë infektuar me Covid-19 më shumë se mesatarja ».

« Ne e marrim parasysh me shqetësim »

« Ne e marrim parasysh vendimin e këshillit qeveritar me shqetësim, tani po e rishikojmë atë nga një perspektivë ligjore dhe do të japim informacion në kohë. » Kështu kanë thënë organizatorët e festivalit, në një deklaratë fillestare mbi refuzimin.

Këshilli qeveritar është i vetëdijshëm se heqja e lejes për ngjarjen e madhe dy-ditore do të jetë zhgënjyese si për organizatorët, ashtu edhe për vizitorët. Por, ai është i bindur se ky hap duhet të merret pasi të peshohen të gjithë faktorët.

U shpall si festivali më i madh shqiptar në Evropë

“Festivali Alba” u shpall paraprakisht si « festivali më i madh shqiptar në Evropë ». Në këtë festival do të paraqiteshin mega-yjet shqiptare Dhurata Dora, Elvana Gjata dhe Dardani, të cilët kanë mbi gjysmë miliard shikime në platformën e videove në YouTube. Mbi 20,000 vizitorë do të priteshin në zonën Hardturm gjatë fundjavës

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...