0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

COVID-19, Zvicra anulon festivalin shqiptarëve. Organizatoret tmerrohen, ju mbeten ne dore 20 mijë bileta!

Bernë, 2 gusht -Organizatorët janë të tronditur. Kantoni i Cyrihut tërheq miratimin për festivalin muzikor shqiptar dhe shqyrton vendimin nga pikëpamja ligjore. Kantoni i Cyrihut ka tërhequr miratimin për festivalin e muzikës shqiptare “Alba Festival”. (Organisatoren sind bestürzt Kanton Zürich entzieht albanischem Musikfestival Bewilligung und prüfen Entscheid juristisch) ka shkruar Blick, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

“Festivali Alba” duhej të ishte zhvillohej në fundjavë në Cyrih. Por, kjo nuk ndodh për shkak të Koronavirusit, raporton Blik.ch, përcjell Bota sot. Leja u tërhoq përsëri për ngjarjen madhore. Organizatorët janë të tronditur.

Këshilli qeveritar anuloi miratimin për festivalin muzikor shqiptar të enjten me një njoftim të shkurtër. Zvicra anulon festivalin shqiptarëve me arsyetiumine  pandise qe ditever te fundit shume kosvare u futen me « negativ » e « pozitiv » ne Zvicer. Zvicra nuk eshte Kosovë, me kcy tallava, pastaj fajin me ja lënë qeverisë për shifrat e mëdha të COVID-19, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Barra mbi sistemin shëndetësor në përgjithësi dhe njësitë e kujdesit intensiv në veçanti është rritur dhe po i afrohet kufirit kritik, » tha këshilli qeveritar të enjten pasdite.

“Festivali Alba” ka për qëllim « komunitetin e prekur rëndë »

Një ngjarje e madhe si “Festivali Alba” çon në një barrë shtesë për spitalet, sepse përvoja ka treguar që pacientët e urgjencës duhet të kujdesen në festivale të mëdha. Këshilli qeveritar dëshiron të shmangë një barrë të tillë shtesë për spitalet në situatën aktuale të ndjeshme.

Sipas gazeta zvicerane Le Canton27.ch  “Festivali Alba” synon kryesisht një komunitet të prekur rëndë », vazhdon qeveria. « Gjetjet nga gjurmimi i kontakteve të Kantonit të Cyrihut si dhe azhurnimi i Task Forcës së Shkencës Covid tregojnë se të kthyerit nga Ballkani gjatë pushimeve janë infektuar me Covid-19 më shumë se mesatarja ».

« Ne e marrim parasysh me shqetësim »

« Ne e marrim parasysh vendimin e këshillit qeveritar me shqetësim, tani po e rishikojmë atë nga një perspektivë ligjore dhe do të japim informacion në kohë. » Kështu kanë thënë organizatorët e festivalit, në një deklaratë fillestare mbi refuzimin.

Këshilli qeveritar është i vetëdijshëm se heqja e lejes për ngjarjen e madhe dy-ditore do të jetë zhgënjyese si për organizatorët, ashtu edhe për vizitorët. Por, ai është i bindur se ky hap duhet të merret pasi të peshohen të gjithë faktorët.

U shpall si festivali më i madh shqiptar në Evropë

“Festivali Alba” u shpall paraprakisht si « festivali më i madh shqiptar në Evropë ». Në këtë festival do të paraqiteshin mega-yjet shqiptare Dhurata Dora, Elvana Gjata dhe Dardani, të cilët kanë mbi gjysmë miliard shikime në platformën e videove në YouTube. Mbi 20,000 vizitorë do të priteshin në zonën Hardturm gjatë fundjavës

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...