4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Zelensky ne Berne. Pritet nga kreret e shtetit Amherd dhe Casis. Zvicra e gatshme te organizoje nje konference paqesore

Zvicra gati të organizojë konferencë për procesin e paqes në Ukrainë

Zvicra është e gatshme të organizojë një konferencë për procesin e paqes në Ukrainë, deklaroi Presidentja e Konfederatës për shtyp të hënën në fund të takimit të saj me homologun e saj ukrainas. Viola Amherd iu përgjigj në këtë kuptim kërkesës së Volodymyr Zelensky.

Tani mbetet për të përcaktuar një datë dhe për ta organizuar atë, tha Viola Amherd gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Volodymyr Zelensky nga rezidenca Lohn në Kehrsatz (BE), ku ajo priti presidentin ukrainas për një takim të tretë në zgjedhjet presidenciale në tre vjet mes të dyve. vende.

Organizimi i konferencës do të jetë nën përgjegjësinë e Departamentit Federal të Punëve të Jashtme dhe ekipet do të punojnë shumë për të arritur ngritjen e kësaj konference për procesin e paqes të dëshiruar nga kyiv.

Roli i Zvicrës vlerësohet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, nga ana e tij, përshëndeti pozicionin e Zvicrës në konfliktin me Rusinë. « Bota po ju shikon dhe po merr parasysh pozicionin tuaj, » i tha ai shtypit.

Zvicra luan një rol të rëndësishëm në rivendosjen e paqes së drejtë, shtoi ai së bashku me Presidenten e Konfederatës Viola Amherd.

Kreu i shtetit ukrainas përshëndeti mbështetjen e Bernës për krijimin e një gjykate ndërkombëtare për të gjykuar krimet ruse. Ne duhet të sigurojmë që udhëheqësit ushtarakë dhe politikë rusë « të përgjigjen për veprimet e tyre para gjykatave », tha ai.

Volodymyr Zelensky gjithashtu përshëndeti faktin që Zvicra kishte rifilluar sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Dhe për të theksuar rëndësinë e parandalimit të anashkalimit të sanksioneve për të parandaluar Rusinë të zhvillojë armë të reja që do të godasin Ukrainën. Ai insistoi gjithashtu në nevojën e përdorimit të fondeve ruse të ngrira jashtë vendit për rindërtimin e vendit të tij.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...