4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Presidentja e Zvicres hapë Forumin Ekonomik Botëror. Amherd, qorton per një elitë ekonomike që « ushqen populizmin »

Davos, 16 janar -Gjatë fjalës së saj të hapjes, Presidentja e Konfederatës sulmoi kompanitë që kontribuojnë në populizëm dhe bëri thirrje për përgjegjësinë e tyre.

Presidentja e Konfederatës Viola Amherd hapi WEF në Davos (GR) të martën duke sulmuar kompanitë që kontribuojnë në populizëm. Ashtu si paraardhësi i saj Alain Berset një vit më parë, edhe ajo denoncoi ngritjen e autoritarizmit.

Rivendosja e besimit « nuk është vetëm detyrë e shteteve », tha ajo të martën në mëngjes para mijëra pjesëmarrësve. “Është edhe ai i bizneseve. Është e qartë se rritja e pabarazive sociale nxit populizmin, madje edhe në vendet e begata,” shtoi ajo.

“Kur e ashtuquajtura elitë feston veten si kastë e lartë, ndërkohë që shumë familje luftojnë për të përballuar jetesën, mosbesimi rritet,” thotë ajo. Qeveritë atëherë « nuk dëgjohen më dhe nuk kuptohen më ».

Ashtu si z. Berset një vit më parë, ajo ishte e shqetësuar për « rregullat » brenda komunitetit ndërkombëtar që viheshin në pikëpyetje nga qasjet « autoritare ». Dhe për të bërë thirrje për të « parandaluar politikën e pushtetit që të shkatërrojë mjetet tona të jetesës ».

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...