3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Zëdhënësja e diktatorit Putin, me nje zë kercnues si shefi i saj «çorton» presidentin e Zvicres per Kosoven?!

Berne, 13 prill -Ministria e Jashtme ruse ka qortuar Këshilltarin Federal për mirëkuptimin e historisë dhe qeverinë për neutralitetin e saj.

« Ky interpretim arbitrar i lidhur me motive politike » është « krejt i papranueshëm », kritikoi diplomati.

Ambasada ruse në Bernë postoi të martën qëndrimin e zëdhënëses së diplomacisë ruse, Maria Zakharova nje zedhenese e Putinit ju edhte drejtuar presidentit zviceran duke ja permendur Kosoven. Ajo ka folur me nje ton kercnued si shefi i saj diktator, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kreu i Departamentit të Punëve të Jashtme (DFAE) deklaroi në një intervistë për gazetën luksemburgase “Le Quotidien” se ishte fundi i “epokës në të cilën asnjë vend sovran dhe demokratik në kontinent nuk ishte sulmuar që nga fundi i Lufta e Dyte Boterore ».

« Interpretim arbitrar »

Kjo nuk është e saktë, thotë Maria Zakharova. Ajo i kujton Presidentit të Konfederatës « se gërryerja e themeleve të periudhës së pasluftës dhe shkatërrimi i së drejtës publike ndërkombëtare rezultoi nga bombat dhe gjuajtja e raketave të NATO-s mbi qytetet paqësore jugosllave në vitin 1999 ».

“Ky interpretim arbitrar i lidhur me motive politike” është “krejtësisht i papranueshëm”.

Më 24 mars 1999, aleanca ushtarake perëndimore sulmoi Serbinë me qëllim që ta detyronte Beogradin t’i jepte fund dhunës ndaj popullatës shqiptare ne Kosovë. Pas 78 ditësh bombardime ajrore, ushtria serbe u tërhoq nga Kosova. Më pas, u zbuluan krime të rënda lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut.

« Injoroi deklaratën tonë të detajuar »

Maria Zakharova shpreh keqardhjen më tej që “DFAE e injoroi deklaratën tonë të detajuar pas krimeve barbare të kryera nga regjimi ukrainas në Bucha dhe Kramatorsk dhe ia atribuoi pa rezerva të gjithë përgjegjësinë palës ruse”.

Kremlini përsërit se është Ukraina ajo që është përgjegjëse për masakrat e qytetarëve të saj. Zëdhënësi shkruan se duhet shpresuar që për qeverinë zvicerane paprekshmëria e neutralitetit të mos kufizohet vetëm në “fjalë të bukura”.

Mbi këtë bazë do të gjykojmë ‘cilësinë’ e statusit të neutralitetit të Konfederatës Zvicerane”, përfundon ajo me një ton pak kërcënues. E kontaktuar nga Keystone-ATS të martën, DFAE nuk pranoi të komentojë.

Derniers articles

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...