16.4 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Skandali i radhes: Edi Rama si serbi Djokovic shitet vagabond. E ndalin policia gjermane ne aeroport per cividin. Kish mendu se eshte ne aeroportin e Beogradit e jo te gjermanit!

Berne, 15 prill -Sot, Policia gjermane ka shoqëruar kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama, pas mosmarrëveshjes për maskën kundër koronavirusit nga avioni i Lufthansa, (Polizei eskortiert albanischen Regierungschef nach Streit um Corona-Maske aus Lufthansa-Flieger) njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju regeruar mediave gjermane.

Edi Rama shkaktoi një skandal në bordin e avionit të Lufthansa gjatë valës së katërt të koronavirusit. Kryeministri shqiptar nuk ka dashur të mbajë maskë. Kur edhe piloti nuk arriti të zgjidhte konfliktin, është njoftuar dhe ka mbërritur policia. Incideti i radhes inkryeministrit shqiotar Rame i cili ishte treguar vagabond, eshte thuajse i ngjajshem me teniserin serb Novak Djokovic shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas kolegëve të pasagjerëve, kreu i qeverisë refuzoi aq ashpër kundër mbajtjes së maskës mbrojtëse mjekësore në fillim të dhjetorit, përpara nisjes së një avioni nga Frankfurt për në Detroit, saqë ekuipazhi thirri kapitenin për ndihmë.

Megjithatë, duke qenë se ai gjithashtu nuk ishte në gjendje të bindte kreun e qeverisë shqiptare për detyrimin e përgjithshëm për të mbajtur një maskë FFP2 ose një maskë kirurgjikale në vend të një maskë pëlhure, Rama u shoqërua nga policia federale.

Vetëm pasi e bindi një punonjës i Ministrisë së Jashtme Federale të thirrur me ngut në sallën e Senatorëve, Rama më në fund pranoi të zbatonte rregulloret e parashikuara për koronan, si të gjithë pasagjerët e tjerë në bordin e Lufthansa.

Linja ajrore më pas e akomodoi Ramën dhe delegacionin e tij prej dhjetë anëtarësh në një avion tjetër për në Shtetet e Bashkuara. Gjithashtu iu hoq edhe një gjobë e mundshme për shkelje të detyrimit për të mbajtur maskë në bord.

Shefi i Lufthansa-s, Carsten Spohr, së fundmi e përmendi incidentin në një intervistë në Spiegel. Edhe pse shefi i linjës ajrore nuk e përmendi emrin e Ramës, ai theksoi se nuk ka asnjë trajtim preferencial kur bëhet fjalë për detyrimin për të mbajtur maskë-as për një kryetar qeverie. Në fillim të krizës së koronës, Lufthansa vendosi detyrimin për maskë.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...