14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Xherdan Shaqiri para ndeshjes Kosovë – Zvicrë: Nuk do të festoj nëse shënoj gol!

Berne, 7 dhtator -Këtë të shtunë Xherdan Shaqiri ashtu si Granit Xhaka, Ardon Jashari dhe Uran Bislimi do të përjetojnë një mbrëmje të veçantë. Në të vërtetë, banori i Bazelit dhe bashkëlojtarët e tij do të përballen me vendin e tij të origjinës: Kosovën, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Mbrëmjen e së shtunës në Prishtinë, ekipi i Zvicrës do të përballet me Kosovën në ditën e pestë të kualifikimeve për Euron e ardhshme. Gabimi i ndaluar për bandën e Murat Yakin nëse ata synojnë të shmangin gjetjen e tyre nën presion në tetor dhe nëntor.

Por për disa lojtarë të përzgjedhjes, kjo ndeshje ndaj Kosovës do të ketë një shije të veçantë. Në të vërtetë, Granit Xhaka, Ardon Jashari, Uran Bislimi dhe Xherdan Shaqiri të gjithë luajnë me Nati pavarësisht prejardhjes së tyre kosovare. Dhe ky i fundit ishte i pranishëm edhe në konferencën e fundit për media para nisjes së planifikuar për nesër nga Sioni. Mundësia për ta pyetur atë për këtë temë.

« Qëndroni deri në bilbilin e fundit »

“Jam i bindur se do të prihemi pozitivisht”, tha Xherdan Shaqiri. Sigurisht që nuk duhet të shqetësohemi se do të sulmohemi gjatë ecjes para ndeshjes. Por ne duhet të presim fishkëllima nga një përqindje e vogël e njerëzve.”

Një atmosferë e cila do të jetë shumë e ndryshme nga ndeshja e zhvilluar në Cyrih vitin e kaluar (1-1). “Ishte një ndeshje miqësore,” kujton anësori. Atje, Kosova e nisi keq kualifikimin për në Euro, gjë që më befasoi, duke pasur parasysh cilësinë e skuadrës së saj. Me trajnerin e tyre të ri (shënim i redaktorit: Primoz Gliha), ata do të duan të kompensojnë kundër nesh, kështu që ne duhet të përgatitemi mirë për këtë dhe, ndryshe nga ajo që ndodhi kundër Rumanisë, të jemi në fuqi deri në bilbilin e fundit.

Shumë kërkesa për bileta
Ky takim do të jetë edhe një mundësi që banori i Bazelit të shohë një pjesë të familjes së tij që ende jeton në vend. “Isha një vjeç kur arritëm në Zvicër me familjen për shkak të luftës”, thotë Shaqiri per gszezen Blick.ch, citon Le Canton27.ch

Por të dy prindërit e mi kanë nëntë vëllezër dhe motra, kështu që ju mund ta imagjinoni se sa të afërm duan të vijnë në lojën e së shtunës. Kam marrë rreth 50 kërkesa për bileta dhe për fat kam mundur t’i akomodoj të gjitha. Për shumë njerëz, nuk është e mundur të ndjekin një ndeshje në Shtetet e Bashkuara ose Evropën Perëndimore për shkak të rregullave të vizave. Kështu që jam edhe më i emocionuar të shoh njerëzit.”

Një familje e madhe, e cila ndoshta do të ndahet kur të ndjekë ndeshjen. “Shpresoj që lidhjet e gjakut të jenë më të rëndësishme se kombësia dhe se të dashurit e mi do të më mbështesin”, vazhdon lojtari i Chicago Fire në MLS. Por mbi të gjitha dua që ta shijojnë ndeshjen. Shumë më kanë shkruar që të mos shënoj gol, por unë jam sportist, do të jap gjithçka për Zvicrën. Megjithatë, nuk do të festoj nëse shënoj gol, për respekt për Kosovën. Shokët e mi të skuadrës do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë për mua.

Për të kaluar një prag
Në grupin e tij kualifikues, Nati qëndron në vendin e parë me dhjetë njësi në katër ndeshje. Por Rumania (e dyta me 8 pikë) dhe Izraeli (i 3-ti me 7) mbeten në pritë. Prandaj nuk duhet të humbasim pikë si në takimin e qershorit. “Në grupin tonë kualifikues jemi favorit të qartë dhe pritet të fitojmë në çdo ndeshje dhe këtë e kërkojmë edhe nga vetja”, pranon Shaqiri. 2-2 kundër Rumanisë në qershor u ndje si një humbje.
Një zhgënjim që tingëllon si një paralajmërim. Nëse Zvicra dëshiron të jetë pjesë e elitës evropiane, duhet t’i dominojë këta kundërshtarë. “Ky grup është një test i mirë për ne, për të parë nëse kemi arritur një nivel. Nëse arrijmë t’i kapërcejmë seriozisht këto pengesa, do të jemi në gjendje të përballemi edhe me kombe të mëdha. Por duhet të kuptojmë gjithashtu se skuadrat e vogla kanë bërë progres të madh. Andorra u mbrojt shumë mirë kundër nesh dhe në ditët e sotme skuadra të tilla duan të fitojnë çdo ndeshje”.

Derniers articles