12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Vazhdon malltretimi i pasagjereve nga Kosova drejt Zvicres jo vetëm me anulime dhe vonesa të aeroplonëve, por edhe me bileta, cmime astrnomike!

Prishtinë, 26 gusht -Ne kohen kur diaspora shqiptare po kthehet ne Zvicer për punë dhe shkolla, pas pushimeve verore vazhdon loja e agjencive dhe kompanive te flutuirimeve ose me vonesa, ose me cmime astronomike e disa raste me anulimin e fluturime. Anulime te flututimeve gjate kesaj jave kishte nga Kosova drejt Zvicres, njofton nga Prishtina korrespendeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dy fluturime te njepasnjeshme u analan nga Prishtina drejt Baselit te premten dhe te shtunen e kaluar qe pasagjerëve me veligje e femije te vejgël ju desht te presin ne temperarutar te larta ne mbi 40 gr.cel dhjetra orë.

Rreth 200 pasagjere vetem  nga Zvicra sivjet hyne ne Kosovë përms aeroportit të Prishintes 

Udhentari qe deshti te mbetet anonim për Le Canton27.ch ka deklaruar se « dje, te premten kemi pasur fluturimin nga Prishtina drejt Bazelit ne ora 08:50 eshte anuluar për Bazel. Serish sot eshte anuluar, parate i kane marrur. Te gjtha keto po i ben AIR Prishtina. Ne aeroport u krijua nje kaos i vertete. Ishte vapë e madhe, me fëmije nuk rrihej as brende e as jashte për shkak temepraturave tropikale. »

Sipas N.N. « Mergimtaret nuk e meritojne nje malltretim te tillë aq me teper kur dihet sa sa ndihmojme vendlindjen tonë.  Nuk eshte kjo hera e pare qe na ndodhë keshtu. Edhe me keq eshte kur kompanite e fluturimeve nuk njoftojne per anulime. Ka raste kur shume pasagjere kane humbur punen apo fëmijet mesimin ne shkolla..Dhe askush per keto nuk përgjigjet.. »

Jo vetem kaq, mergimtaret ne vdnete ervopiane, sidoms ata ne Zvicer dhe Gjermani jane viktime e matarpazeve te agjencive te biletave te cilet shfrytezojne rastin duke « mjel  » merigmtaret me bileta me cmime astronomike deri ne 500 franga (njedrejtimshe) apo 700 e 800 frang nje bilete « alez-retouire » ?! Bileta keto me shtrenjte për disa here se sa nga Gjenevë apo Zurichu, ne drejtim te Amerikes dhe Australisë.

Sipas autoriteve kosovare Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtine gjate ketij viti ka shënuar rekored fluturimesh, njofton televizioni kombëtar ATV, citon Le Canton27.ch  Vetem ne muajin korrik ne dyert e aeroport te Prishiners kane kaluar mbi 400.000 pasagjere kryesisht nga Zvicra dhe Gjermania, qe i bie rreth 200 mije udhetare nga Zvicra, raporton Le Canton27.ch

Derniers articles