12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Gazeta franceze Les Echos shkruan se si presidenti serb Vucic në Athinë u përpoq ta shantazhoj Zelenskin me armë me fovore në interes të Serbisë, për t’mos e njohur Kosovën

Bernë, 26 gusht – Edhe pase kaluiaj dy dite nga samit i Athines ku mblodhi koke me koke lidere nga Ballkani perendimor dhe perfaqesues te larte te BE-së, mediat boterore  vazhdojne te shkruajne dhe komentoje sidomos takimin e presidentit te Ukraines Zelensky me aleatin me te besueshem te Rusise Vucicin, vendi i te cilit eshte i vetmi ne ballkan dhe Evrope qe nuk ka hequr sanksione kunder Vladimir Putinit, shkruna gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i afërt me Rusinë, foli me Volodymyr Zelensky. Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola Von Cramon, e akuzon atë se « ushtron presion mbi Ukrainën » duke ofruar « armë kundër mosnjohjes së Kosovës ». (Guerre en Ukraine. La Serbie accusée d’un jeu trouble. Le président Serbe Aleksandar Vucic, proche de la Russie, s’est entretenu avec Volodymyr Zelensky. La rapporteur du PE sur le Kosovo, Viola Von Cramon, l’accuse de «faire pression sur l’Ukraine» en proposant « des armes contre la non reconnaissance du Kosovo») keshtu ka raportuar sot gazeta e njohur Les Echos e cila hedh dyshime për lojra të ndyra politike te presidentit serb Vucic duke u përpjekur ta shantazhoj Ukerainën me fovore ne interes te Serbisë, citon Le Canton27.ch

Takimi ishte, sipas Volodymyr Zelinsky, « i hapur, i ndershëm dhe i frytshëm ». Të martën, lideri i Ukrainës foli kokë më kokë në samitin jozyrtar të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Greqi me presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Ky i fundit vlerësoi gjithashtu një bisedë “të mirë dhe të hapur”. Dhe ndoshta jo pa motive të fshehta.

Të martën, ekologia gjermane Viola Von Cramon, raportuese e Parlamentit Evropian për Kosovën, gjykoi në X (ish-Twitter) « shumë të ngjarë që Vuçiq të pranonte të takohej me Zelensky kryesisht për të ushtruar presion mbi Ukrainën: armë për mosnjohjen e Kosovës ». “Shpresoj që Zelensky të kuptojë se çfarë rreziku politik do të sjellë një marrëveshje e tillë”, shtoi ajo.

“rreziku politik”
Ukraina është një nga vendet që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës nga Beogradi, të shpallur në vitin 2008. Por ky takim vjen rastësisht në një kohë kur debati po nxehet në Kiev. Në fillim të gushtit, kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit të Ukrainës, Aleksandar Merezhko, bëri thirrje për hapjen e një zyre ndërlidhëse në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës. Kështu, deputetët po bëjnë presion për njohjen e Kosovës në emër të mbështetjes së pandërprerë politike që ajo i jep Ukrainës.

Kjo mbështetje në fakt bie ndesh me paqartësitë e Serbisë, e cila dënon pushtimin rus, por refuzon të sanksionojë Moskën. Për Ukrainën, tundja e leckës së Kosovës mund të jetë një mënyrë për t’i bërë thirrje Beogradit që të distancohet nga Moska.

« Unë nuk mendoj se do të ketë ndonjë ndryshim në pozicionin e Ukrainës ndaj Serbisë dhe respektimit të integritetit tonë territorial, dhe ne e kemi mbështetur Ukrainën në rrugën e saj evropiane, » tha Aleksandar Vuçiç për AFP. nga intervista e tij me Volodimir Zelensky. « Debati në Ukraina për Kosovën nuk është ende plotësisht e pjekur, por sinjalet përsëriten dhe fryhen, gjë që e shtyn Serbinë të marrë masa”, analizon Florent Marciacq, studiues i asociuar në Institutin Francez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare (IFRI).

Përzierje sinjalesh
Të enjten, para shtypit, Aleksandar Vuçiq la mënjanë akuzat e Viola Von Cramon. Udhëheqësi serb gjithmonë ka mohuar dërgimin e armëve në Ukrainë. Një dokument i Pentagonit i zbuluar nga Reuters në prill pretendonte në vend të kësaj se Serbia kishte rënë dakord të dorëzonte armë – veçanërisht municion – në Ukrainë. Vëzhguesit besojnë se edhe pa dërgesë direkte, armët serbe përfundojnë në frontin ukrainas përmes vendeve të tjera.

Që nga fillimi i konfliktit, Aleksandar Vuçiq është përpjekur të pajtojë ruajtjen e lidhjeve të tij me Moskën dhe objektivin e tij për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. “Ajo që ai jep si armë është më tepër simbolike; është mbi të gjitha një sinjal politik i përdorur ndaj evropianëve, pastaj pastrohet me rusët duke shpjeguar se po zbaton vetëm marrëveshjet e dorëzimit me vendet anëtare të NATO-s”, deshifron Florent Marciacq. Për këtë specialist të Ballkanit, Aleksandar Vuçiq “luan mirë në të dyja aspektet” dhe “po shohim një përzierje sinjalesh tipike për Serbinë, që nuk duhet të fshehë një linjë të qartë politike që është ajo e afrimit të shtuar me Rusinë. Si shembull, ai tregon forcimin e fundit të lidhjeve midis shërbimeve të inteligjencës së Beogradit dhe Moskës dhe përhapjen e lajmeve të rreme pro-ruse në rrjetet sociale serbe.

Derniers articles