15.5 C
Berne
mardi 26/09/2023

Varroset në vendlindje i riu nga Zvicra qe humbi jetën tragjikisht ne Hotel Rogner në Tiranë

Kumanovë, 12 shtator -Sot dite e diele, ne mesdite ne vendlindje (Kumanovë) ne Maqedonine Veriore eshte varrosur i riu nga Zvicra qe humbi jetën tragjikisht ne Hotelin Rongen në Tiranë. Ne ceremonine e varrimit perkunder pandemise, moren pjese pos familjareve edhe qindra miqe, kolegë e shoke nga Maqedonia Veriore, Kosova, Lugina e Preshevës dhe Zvicra qe kishin ardhur per t’i thëne lamtumiren e fundit djalit, vellaut, dajës, nipit, shokut dhe mikut Ajdin Mustafi 28-vjecar, njofton korrespondenti i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga Gjeneva moren pjese mbi 30 shoke, kolegë e miq shqiptare dhe zviceranë që kishin ardhur për ta përshëndetur për here te fundit te ndjerin Ajdin Mustafit i cili la pas veti dy fëmije (qik e djalë). Në fund prinderit e tij falenderuan shoket dhe miqte e djalit te humbur qe kishin ardhur me kilometra te tera per ta nderuar për here te fundit.

Lamtumiren e fundit ja dhane imami nga Gjeneva dhe mbi 30 shokë e miqë shqiptare dhe zvicranë 

Aucune description disponible.Ceremoia e varrimit u zhvillua sot ne mesditë nen drejtimin Bashkesisë Islame të Kumanoves,  imami xhamisë « Dituria » nga Gjeneva prof.Rijad Aliu. Për jeten dhe vepren e tij foli imami xhamisë së Kumanovës Iljasa ef. Mahmudi i cili nder tjera tha se ishte punëtor dhe shembull integrimi ne Kantonin e Gjenevës në Zvicer.

Hotel Rogner i pozicionuar në zemër të Tiranës te premten e kaluar ishte shndërruar në një skenë krimi. Për shkak të neglizhencës dhe papërgjegjshmërisë së këtij hoteli, një 28-vjeçar (A.M) ka humbur jetën në mënyrë tragjike. Saktesisht me 10 shtator ne oren 14:30 ka ndodhur nje tragjedi ku nje i ri zviceran me origjine shqiptare ka rene nga terrasa i katit te peste, per shkak kanxhelat e ballkonin ishin te prishura, te ndryshkura, kishte njoftuar korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga Tirana.

I riu 28-vjeçari nga Gjeneva i cili humbi jetën ditën e premte (10 shtator)  pasi ra nga kati i pestë i Hotelit Rogner ne Tiranë. Ai humbi jete tragjikisht pasi 28-vjeçari është mbështetur me shpinë në kangjellat e hotelit në katin e 5-të të cilat kanë qenë të ndryshkura dhe ka bërë që të bjerë mbi një mjet në parking. Menjëherë është bërë transportimi për të spital ku ka ndërruar jetë. Qe nga ajo dite hetimet e policise per vdekjen e te riut zviceran me origjine shqiptare ende vazhdojne per te ndriquar rastin.

 

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre - L'assassinat du policier albanais Afrim Bunjaku, originaire du nord du Kosovo, par des bandes criminelles et des terroristes serbes l'a...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...