3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Ushtria izraelite rrebelohet kunder qeverise se vetë. E denoncojne per abuzime!

Ushtria reagoi drejtpërdrejt. Ushtari izraelit kundërshton publikisht qeverinë Në një temë në rrjetet sociale, ushtari izraelit Matan Yaffe denoncon abuzimet e qeverisë. Ushtria reagoi shpejt, shkruan Blick, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Prej një muaji, ushtria izraelite ka zhvilluar një betejë në shkallë të gjerë kundër luftëtarëve të Hamasit. Pas sulmit të lëvizjes islamike kundër Izraelit më 7 tetor, ushtria izraelite tani po përparon gjithnjë e më shumë në Rripin e Gazës. Objektivi? Zhduk Hamasin në Gaza.

Por tashmë, zërat e parë të ushtarëve izraelitë po ngrihen për të vënë në dyshim qëllimin e këtij avancimi. Matan Yaffe, një vullnetar që u regjistrua për shërbimin ushtarak pas sulmit të Hamasit, postoi mendimet e tij në rrjetin social X të dielën.
Sipas tij, Matan Yaffe do të ishte një “patriot krenar izraelit”. Por motivimi i tij pakësohet çdo ditë e më shumë. « Për fat të keq, çmenduria e qeverisë izraelite nuk ndalet, » thotë ushtari « Kombinimi i të gjithë këtyre elementeve shkatërron çdo motivim. »

Netanyahu veçoi
Shumë ushtarë do të vënë në dyshim kuptimin e të gjithë operacionit. Besimi do të ishte i ulët. « Dhe mund të them me siguri se kjo nuk ka të bëjë fare me armikun – ka të bëjë me ne ose komandën tonë, » vazhdon filli.

Në postime përmendet edhe kryeministri Benjamin Netanyahu. Ai do të ishte personi kryesor përgjegjës për situatën. “Unë shoh zero lidership, zero llogaridhënie, zero profesionalizëm, zero ndershmëri, zero moral, zero mençuri dhe zero guxim. Zero zero zero”, proteston ushtari.
Në fund, është e qartë se nëse ushtria izraelite arrin të mposhtë Hamasin, « dhe nuk jam i sigurt se do t’ia dalim », kjo nuk do të jetë falë qeverisë. “Përkundrazi, është falë çdo ushtari që luftoi atje dhe sakrifikoi jetën. Asgjë nuk vjen nga lart.”

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...