-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Trupat e Gardës Kombëtare të Virxhinias Mission accompli në Kosova. Kthehen ne Amerikë

Pjesëtarët e Batalionit të 2-të të Gardës Kombëtare të Virxhinias me bazë në Sandston, Regjimentit 224 të Aviacionit, Divizionit të 29-të të Këmbësorisë, të shtunën u kthyen nga detyra aktive në Kosovë. Rreth 140 ushtarë kishin qenë atje që nga shkurti.

Rreth 140 ushtarë kishin qenë atje që nga shkurti

Pjesëtarët e Batalionit të 2-të të Gardës Kombëtare të Virxhinias me bazë në Sandston, Regjimentit 224 të Aviacionit, Divizionit të 29-të të Këmbësorisë, të shtunën u kthyen nga detyra aktive në Kosovë.

Ushtarët e Gardës Kombëtare të Virxhinias të caktuar në Batalionin e 2-të me bazë në Sandston, Regjimentin e 224-të të Aviacionit, Divizionin e 29-të të Këmbësorisë kthehen në Virxhinia dhe ribashkohen me të dashurit dhe bashkëluftëtarët më 22 tetor 2022, në Sandston, Virxhinia, pasi kanë shërbyer në detyrën aktive federale në Kosovë që nga shkurti 2022. Përafërsisht 140 ushtarë të mobilizuar si Task Force Pegasus, duke fluturuar më shumë se 1700 orë fluturimi pa aksidente, duke përfunduar më shumë se 275 misione ajrore që përbëhen nga zbulimi ajror, rifurnizimi logjistik, transporti i trupave dhe shuarja e zjarreve. Pesë misione ishin fluturime shumëkombëshe me shumë anije. Ata kryen gjithashtu 14 misione evakuimi mjekësor, dy prej të cilave kërkonin përdorimin e një ngritësi shpëtimi. Ata e përfunduan zyrtarisht misionin e tyre si Task Forcë e Komandës Rajonale të Forcave të Kosovës-Aviacion Lindor me një ceremoni të transferimit të autoritetit me Batalionin e Parë të Gardës Kombëtare të Alabama, Regjimentin 131 të Aviacionit, Divizionin e 29-të të Këmbësorisë.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...