-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

New York Times: Bota e Artit erdhi në Kosovë…

Bota e Artit erdhi në Kosovë. Çfarë ndodh kur largohet? (The Art World Came to Kosovo. What Happens When It Leaves?) eshze yk ttioulli i se perditshme sdprestigjioopze a,merane New Yrok TZim,es  ecola i perkushtohjet artiot ne Kasovë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch 
Në një vend të ri me pak infrastrukturë për artet, bienalja e artit shëtitës Manifesta ka sjellë një mundësi për të zhvilluar lidhje ndërkombëtare dhe për të ndërtuar një profil.
Për një mbledhje ndërkombëtare të botës së artit, vizitorët në Manifesta ishin më të rinj se sa do të prisnit. Të enjten e kaluar, në Grand Hotel këtu, dhjetëra vajza adoleshente bredhin korridoreve, duke pozuar para instalimeve dhe duke bërë selfie pas selfie pranë pikturave dhe videove.
Enesa Havoli, 19 vjeç, tha se « nuk kishte qenë kurrë në ekspozita më parë » dhe kishte vendosur të provonte Manifesta. « Është kaq e bukur, » shtoi ajo, vetëm pak metra nga një instalacion i artistes holandeze Mette Sterre që paraqiste një përbindësh deti grotesk gome. Edicioni i 14-të i Manifesta, një ngjarje shëtitëse 100-ditore e organizuar çdo dy vjet në një qytet tjetër evropian, u hap në korrik dhe zgjat deri të dielën.
Edicioni i Prishtinës, i shpërndarë në 25 ambiente, ishte “bërë një trend i tërë” në mesin e nxënësve të shkollave në Kosovë, tha Eliosa Jerliu, 15 vjeç, e cila po vizitonte shfaqjen me tre shokë. Meqenëse Dua Lipa, ylli britaniko-kosovar i popit, ishte ndalur në ekspozitë në gusht dhe kishte postuar për të në Instagram, “të gjithë duan të vijnë këtu”, shtoi ajo. Jerliu dhe miqtë e saj më pas u drejtuan në një dhomë që artistja kosovare Laureta Hajrullahu e kishte mbuluar me push pambuku në mënyrë që të dukej si një re. Menjëherë, të rejat kanë poza dhe kanë filluar të bëjnë selfie.
Për një vend po aq të ri sa Kosova, e cila arriti pavarësinë në vitin 2008, ardhja e Manifesta këtë verë ishte një grusht shteti, duke sjellë qindra kuratorë, tregtarë dhe kritikë në Prishtinë dhe duke i dhënë qytetit një moment të rrallë të vëmendjes së botës së artit ndërkombëtar. Hera e fundit që kishte shfaqur interes ishte në fund të viteve 1990, pas një lufte brutale në të cilën rebelët shqiptarë etnikë luftuan kundër forcave serbe që kishin kontrolluar Kosovën që nga shpërbërja e Jugosllavisë. Kur përfundoi konflikti, kuratorë ndërkombëtarë erdhën në Kosovë duke shpresuar të gjenin artistë që mund t’i ekspozonin jashtë vendit për të tërhequr vëmendjen ndaj gjendjes së vështirë të vendit, tha Jakup Ferri, një artist që përfaqëson Kosovën në Bienalen e Venecias të këtij viti.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...