3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

New York Times: Bota e Artit erdhi në Kosovë…

Bota e Artit erdhi në Kosovë. Çfarë ndodh kur largohet? (The Art World Came to Kosovo. What Happens When It Leaves?) eshze yk ttioulli i se perditshme sdprestigjioopze a,merane New Yrok TZim,es  ecola i perkushtohjet artiot ne Kasovë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch 
Në një vend të ri me pak infrastrukturë për artet, bienalja e artit shëtitës Manifesta ka sjellë një mundësi për të zhvilluar lidhje ndërkombëtare dhe për të ndërtuar një profil.
Për një mbledhje ndërkombëtare të botës së artit, vizitorët në Manifesta ishin më të rinj se sa do të prisnit. Të enjten e kaluar, në Grand Hotel këtu, dhjetëra vajza adoleshente bredhin korridoreve, duke pozuar para instalimeve dhe duke bërë selfie pas selfie pranë pikturave dhe videove.
Enesa Havoli, 19 vjeç, tha se « nuk kishte qenë kurrë në ekspozita më parë » dhe kishte vendosur të provonte Manifesta. « Është kaq e bukur, » shtoi ajo, vetëm pak metra nga një instalacion i artistes holandeze Mette Sterre që paraqiste një përbindësh deti grotesk gome. Edicioni i 14-të i Manifesta, një ngjarje shëtitëse 100-ditore e organizuar çdo dy vjet në një qytet tjetër evropian, u hap në korrik dhe zgjat deri të dielën.
Edicioni i Prishtinës, i shpërndarë në 25 ambiente, ishte “bërë një trend i tërë” në mesin e nxënësve të shkollave në Kosovë, tha Eliosa Jerliu, 15 vjeç, e cila po vizitonte shfaqjen me tre shokë. Meqenëse Dua Lipa, ylli britaniko-kosovar i popit, ishte ndalur në ekspozitë në gusht dhe kishte postuar për të në Instagram, “të gjithë duan të vijnë këtu”, shtoi ajo. Jerliu dhe miqtë e saj më pas u drejtuan në një dhomë që artistja kosovare Laureta Hajrullahu e kishte mbuluar me push pambuku në mënyrë që të dukej si një re. Menjëherë, të rejat kanë poza dhe kanë filluar të bëjnë selfie.
Për një vend po aq të ri sa Kosova, e cila arriti pavarësinë në vitin 2008, ardhja e Manifesta këtë verë ishte një grusht shteti, duke sjellë qindra kuratorë, tregtarë dhe kritikë në Prishtinë dhe duke i dhënë qytetit një moment të rrallë të vëmendjes së botës së artit ndërkombëtar. Hera e fundit që kishte shfaqur interes ishte në fund të viteve 1990, pas një lufte brutale në të cilën rebelët shqiptarë etnikë luftuan kundër forcave serbe që kishin kontrolluar Kosovën që nga shpërbërja e Jugosllavisë. Kur përfundoi konflikti, kuratorë ndërkombëtarë erdhën në Kosovë duke shpresuar të gjenin artistë që mund t’i ekspozonin jashtë vendit për të tërhequr vëmendjen ndaj gjendjes së vështirë të vendit, tha Jakup Ferri, një artist që përfaqëson Kosovën në Bienalen e Venecias të këtij viti.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...