4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Andi Ukmata golëshënuesi më i mirë në historinë e LS M21 flet për derbin Lemanik i Gjenevës mes KF Servette dhe KF Lausanne-Sport që do zhvillohet të shtunën e ardhshme

Futbollisti i njohur me origjina nga Kosova, sulmuesi Andi Ukmata shkruan historine e LS M21 në Lozanë – Shpallet golëshënuesi më i mirë! (Andi Ukmata le meilleur buteur de l’histoire du LS M21)

Gjenevë, 6 dhjetor -Këtë të shtunë, më 9 dhjetor në « tepine » e gjelbert te Tuilière do te zhvillohet derbi Lemanik i Gjenevës mes KF Servette dhe KF Lausanne-Sport për një derbi i cili tashmë premton të jetë i nxehtë me më shumë se 10,000 tifozë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ja cfare thotë për ndeshjen e se shtunës  futobollisti i njohur z.Andi Ukmata sulmuesi dhe golashënuesi më i mirë në historinë e LS M21


Nëse publiku i Lozanes e kanë bërë këtë derbi një ngjarje të paarritshme, nuk ka dyshim se edhe ndër gjenevasët do kete jehonë në takimin e së shtunës, 9 dhjetor. Tri ditë para duelit të dytë sezonal mes Servettit dhe Lozanës, perveq intersimit edhe tensioni po rritet. Dje në mbrëmje, klubi njoftoi se kishte kaluar pragun e 6000 shikuesve, ose 50% të kapacitetit të përgjithshëm të stadiumit Tuilière. Të shtunën e ardhshme pritet qe stadiumin e ta pushtojne mbi 10 mijë tifozë
për të ndjekur derbin e shumëpritur.

Te shtunen e ardhshme (9 dhjetor) në stadiumin Tuilières do mbahet derbi Lemanike te Gjenevës midis FC Lausanne-Sport dhe Servette FC. Se cfare pret nga kjo ndeshje mjaft intersante  futobollisti i njohur ne Kantonin e Vuadit z.Andi Ukmata sulmues dhe golashënuesi më i mirë në historinë e LS M21 (Andi Ukmata le meilleur buteur de l’histoire du LS M21) për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  ka thënë se pret një lojë mjaft  intersante dhe fer.

« Fillimisht, si qytetar i Lozanës dhe po ashtu si lojtar i FC Lausanne-Sport-it, pa dyshim qe pres fitoren e klubin tim FC Lausanne-Sport. Është «Derby» kështu qe për të dy klubet, mendoj qe është lojë jashtzakonisht e rëndësishme. Është një shprehje qe thotë: «Një Derby nuk luhet por fitohet! », kështu që siq e thash më lartë, kuptohet  pres fitoren e klubit tim!.. » ka thënë nder tjera futobillisti Andi Ukmata për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas sulmuesit Ukmata « ndeshja e shtunes së ardhshme do te deshmoj në shikueshmërin që po rritet ditë e sa vie, ku do të ketë spektakël të vertetë, me gola të bukur. Në fushën e gjelbëret do të ketë lojëtar me kualitet, andaj shpresoj të jenë në formë dhe të na dhurojnë spektakël itersant për tifozet dhe publikun e gjerë.. »

Sidoqofte nga ndeshje e së shtunes së ardhshme ne stadiumin e Tuilière presim që te fitojne më të mirët.

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...