25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicra gjermanofone ndalon demonstratat e lidhura me konfliktin Izrael-Hamas këtë fundjavë

Cyrihu dhe Bazeli kanë lëshuar ndalimin e demonstratave për shkak të situatës së tensionuar të sigurisë pas luftës në Lindjen e Mesme. Bazeli madje i ndalon të gjitha demonstratat në përgjithësi. Ndersa, Gjeneva eshte me e « bute » me tolerante ndaj tubimeve pro e contra te izraeliteve dhe  palestinezeve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prandaj, ndalimi vlen edhe për një demonstratë të planifikuar për të shtunën në qytetin Rhine nga kundërshtarët e masave anti-Covid, tha një zëdhënës i policisë kantonale. Ishte planifikuar një demonstratë trekombëshe me emrin « Demo für Frieden, Freiheit und Souveränität » (demonstratë për paqe, liri dhe sovranitet).

Fillimisht ishte autorizuar. Në të njëjtën kohë, grupet antifashiste bënë thirrje për një kundërprotestë.

Sipas kolegeve te ATS, në Cyrih, këtë javë nuk autorizohen demonstrata në lidhje me konfliktin në Lindjen e Mesme. Për këtë javë janë paraqitur shtatë kërkesa lidhur me këtë krizë, sipas një zëdhënësi të departamentit të sigurisë.

E rrezikshme për të gjithë

Ndalimi i përgjithshëm i demonstratave është i vlefshëm nga e premtja në orën 17:00 deri në mesnatën e së dielës. Përveç paradave, do të ndalohen edhe mitingjet dhe vigjiljet e tjera, shkruan policia.

Kjo vlerëson se “probabiliteti i lëndimit trupor si dhe dëmit material gjatë demonstratave është shumë i lartë”. Prandaj, rreziku është shumë i lartë, si për demonstruesit ashtu edhe për kalimtarët, anëtarët e policisë dhe ekipet e shpëtimit, mund të lexojmë në njoftimet për shtyp nga qyteti i Cyrihut dhe kantoni Basel-Stadt.

Asgjë fare në Bernë

Nuk do të ketë gjithashtu asnjë demonstratë pro-palestineze, apo ndonjë tjetër për këtë çështje, në Bernë fundjavën e ardhshme. Jo se ka ndalim, por kryeqyteti tashmë ka një orar të ngjeshur me ndeshjen e futbollit me rrezikshmëri të lartë mes Young Boys dhe FC Zurich, premierën e spektaklit të dritës « Rendez-vous Bundesplatz », si dhe zgjedhjet federale, shpjegoi. drejtori i sigurisë Reto Nause.

Përtej kësaj, kërkesat, si gjithmonë, do të shqyrtohen rast pas rasti. Organizatorët e vigjiljes tradicionale të heshtur për paqen në Izrael dhe Palestinë vendosën me dëshirën e tyre të mos takohen siç ishte planifikuar të premten. Në marrëveshje me policinë, ata vlerësuan se masat shtesë të sigurisë do të ishin të nevojshme dhe për këtë arsye preferuan të hiqnin dorë.

Autorizuar në Gjenevë

Anulimi i së premtes është i jashtëzakonshëm, sipas organizatorëve. Vigjilja është bërë për rreth njëzet vjet të premten e dytë të çdo muaji në sheshin e stacionit.

Javën e kaluar, këto dy qytete tashmë nuk kishin autorizuar demonstrata në favor të Palestinës.

Ndryshe nga Gjeneva dhe Berna, ku demonstratat e solidaritetit me popullin palestinez mblodhën disa mijëra njerëz të shtunën. Mbështetja fillestare për palestinezët ishte treguar tashmë të enjten përpara Palais des Nations.

Derniers articles