23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Qyetataret zvicerane pas 10 ditesh lufte per Ukrainen mblodhen 45 milionë franga, kurse per Kosoven, arriten t’i mbledhin 50 milionë

Bernë, 9 mars -Në më shumë se 70 vjet, Chaîne du bonheur ka mbledhur rreth 1.8 miliardë donacione. Shpërthimi më i madh i bujarisë nga zviceranët u shpreh gjatë cunamit të vitit 2004. Zbuloni ngjarjet e tjera që mobilizuan vendin tonë. Qytetaret zvicerane në Prillin e vitiit 1999 kuishin tubuar 49,9 milionë franga për viktimat e luftës në Kosovë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Ukraina mund të jetë në top 2 në të gjithë historinë e Chaîne”

Jean-Marc Richard ka qenë me « Chaîne du bonheur » (« zingjiri i lumturise ») për 30 vjet

Ai na përgjigjet me nxitim të plotë. Si zakonisht, ai është jashtëzakonisht entuziast. Jean-Marc Richard – po flasim për të – na përgjigjet mes një morie telefonash që kumbojnë në çdo cep, me rastin e Ditës Kombëtare të Solidaritetit në favor të popullatës ukrainase.

Ngjarja organizohet nga Chaîne du bonheur, për të cilën ai është i përfshirë tash e 30 vjet. Dhe mëngjesin e kësaj të mërkure, zviceranët dëshmojnë edhe një herë për bujarinë e tyre të jashtëzakonshme.

“U larguam për të thyer rekorde të reja”, ndizet animatorja e famshme. Dhe për të thumbuar vetëvlerësimin e romakëve: “Jam absolutisht i sigurt se ata do të zgjohen, qesh Jean-Marc Richard, por filloi shumë fort në Zvicrën gjermanishtfolëse, si në nivel të individëve ashtu edhe në komunitete”. Kështu mësojmë se kantoni i Thurgaut, për shembull, paguante 100.000 franga dhe se qyteti Winterthur mori përsipër të paguante 1 frang për banor.

Një gjyshe që i jep para ditëlindjes
“Nuk ka asnjë donacion të vogël, vazhdon Vaudois. Një gjyshe 90-vjeçare nga Confignon (GE), emri i së cilës është Odette, është zotuar të paguajë të gjitha paratë që do të marrë për ditëlindjen e saj. Pas tre dekadash me Chaîne, këto janë histori që do të më prekin gjithmonë”.

Jean-Marc Richard vë në dukje një pikë më pak të njohur të zviceranëve: ata janë përgjithësisht edhe më bujarë se sa shpallin. “Në disa vende, premtimet nuk respektohen gjithmonë. Në Zvicër, nuk është e pazakontë që ne të mbledhim dyfishin e shumës së premtuar nga donatorët tanë bujarë.” Po në lidhje me ditën aktuale të përfitimit për Ukrainën? “Ne mund të arrijmë maksimumin, sepse jemi me një milion në orë.

Nuk do të habitesha nëse ky event hynte në top 2 të koleksioneve”, avancon bashkëbiseduesi ynë. Nga mesi i mëngjesit, Chaîne du bonheur kishte mbledhur me të vërtetë 5.7 milionë, që është shtesë e 31 milionëve të premtuara tashmë deri të martën në mbrëmje.

Pyes veten se cilat ngjarje ju mobilizuan? Këtu janë 5 më të rëndësishmet, të marra nga faqja e internetit Chaîne du bonheur, përmes të cilave mund të bëni edhe donacionin tuaj.

 

Grumbulluesit më të mëdhenj të fondeve të « Chaîne du bonheur » (« zingjiri i lumturise »)

-Prill 1999, 49,9 milionë franga të mbledhura për viktimat e luftës në Kosovë

Një vit pas mbledhjes së fondeve rreth kësaj lufte që vrau më shumë se 13,000 njerëz dhe shpërnguli Zvicrën, e cila pret një diasporë të madhe kosovare, Chaîne du bonheur mori çmimin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut si mirënjohje për veprimin e saj humanitar, në veçanti për ndihmën e ofruar për Kosovën.

-Dhjetor 2004, 227 milionë të mbledhura për cunamin në Azi
Më 26 dhjetor 2004, bota dëshmoi një fatkeqësi natyrore që do të mbahet mend si një traumë kolektive: një tërmet detar goditi Azinë Juglindore dhe shkaktoi dy cunami gjigante. 13 vende janë prekur nga kjo tragjedi e cila do të marrë rreth 215,000 viktima. Gati 15 milionë njerëz janë prekur nga cunami dhe 1.7 milionë mbeten të pastrehë. Emus, burrat dhe gratë zvicerane nuk do të jenë mobilizuar kurrë kaq shumë përmes Chaîne du bonheur.

 

-Tetor 2000, 74 milionë të mbledhura pas motit të keq në Zvicër (Valais dhe Ticino)
Ky është koleksioni i dytë më i madh në historinë e Chaîne du bonheur: 74 milionë franga dhuruar për viktimat e motit të keq. Një e treta e parave të mbledhura u nda për dy komunat më të prekura, konkretisht Gondo (13 milionë franga) dhe Baltschieder (14 milionë). « Pjesa tjetër bëri të mundur financimin e ndihmës për individët privatë, korporatat dhe bashkitë në vështirësi në Valais, Ticino dhe në rajonet fqinje të Aosta dhe Ossola », specifikon Zinxhiri.

-Gusht 2021 deri në 2016, 51.5 milionë franga të mbledhura për viktimat e konfliktit sirian

Përballë situatës katastrofike në Siri (vlerësohet se më shumë se 400,000 njerëz kanë vdekur), Chaîne po mbledh një sasi mbresëlënëse donacionesh. “Deri në vitin 2015 nga donacionet përfitonin njerëzit në vështirësi në Siri, si dhe ata që kishin gjetur strehim në vendet fqinje (Jordani, Liban, Irak dhe Turqi)”, specifikon Channel. Dhe për të shtuar: “Që nga viti 2015, paratë e mbledhura shkojnë posaçërisht për njerëzit që jetojnë ende në Siri, ndërsa koleksioni “Refugjatët” synohet për popullatat e Lindjes së Mesme që krizat i kanë detyruar të largohen nga vendi i tyre”.

-Lufta në Ukrainë (situata që nga 9 marsi në orën 13:00) -36.7 

Derniers articles