18.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Gazetat zvicerane per dramën e dhimbshme familjare në Pozhoran: Të gjithë qanë në ndërtesë!

Emocionet janë të mëdha në Villeneuve (VD) dhjetë ditë pas masakrës së një familjeje të tërë në Kosovë. Nuk kishte asgjë për të sugjeruar pergjakjen e pushimeve. Në hyrjen e banesës, fotot e dy djemve të vdekur dhe mesazhet e simpatisë të vendosura midis buqetave të shumta me lule, ka shkruar « Tribune de Geneve », transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » 

De nombreux bouquets de fleurs ont été déposés sur le palier de l’appartement que louaient les trois victimes, au 2e étage de cet immeuble de Villeneuve.Varur në derë është një fanellë stërvitore nga Bayern Munich, klubi vendas Arber (23), mesfushor mbrojtës amator besnik në FC Villeneuve-Sports. Vaudois, vëllai i tij 19-vjeçar, Hamdi dhe nëna e tyre (48) u qëlluan për vdekje më 30 dhjetor në fund të ditës, në shtëpinë e dytë që 40-vjeçari sapo kishte ndërtuar në Kosovë. Mbetjet e babait të dy të rinjve ishin zbuluar në oborrin e pasëm të ndërtesës. Për policinë lokale, ishte një vrasje e trefishtë e ndjekur nga vetëvrasje, dhe 50-vjeçari ishte i dyshuari i vetëm.

Sipas mediave, cifti po kalonte një divorc në Zvicër, duke përforcuar tezën e vrasjes patriarkale. Në çdo rast, emri i burrit nuk figuron më në zilen e banesës së familjes Villeneuve, as në kutinë e letrave. Sipas informacionit tonë, vrasësi i pretenduar ishte zhvendosur midis 2018 dhe 2019 në një rreth tjetër të fshatit Vaud.

« Kishte një problem brenda çiftit, për çdo rast dy vjet », na bën të mbyllim. Një vrasës i pretenduar « shumë i qetë » « Unë kurrë nuk kam dëgjuar që çifti të grindet derisa të ndahen », nxorri portieri i ndërtesës ku familja kosovare ishte vendosur. « Njerëzit madje më kanë thënë se ata i panë të dy së ​​bashku disa herë verën e kaluar në pishinë. »

De nombreux bouquets de fleurs ont été déposés sur le palier de l’appartement que louaient les trois victimes, au 2e étage de cet immeuble de Villeneuve. Duke jetuar në kujtesë të kësaj kullë njëmbëdhjetë katëshe, burri kujton kur Arbëri dhe nëna e Hamdiut u transferuan për herë të parë në apartamentin në fjalë, ende një adoleshente: « Ishte mbi tridhjetë vjet më parë, me prindërit e tij dhe vëllezërit e motrat e tij « . « Kishte një problem brenda çiftit për të paktën dy vjet. » Një i afërm i ngushtë i familjes së shkatërruar « Ajo kishte marrë të njëjtin strehim dhjetë vjet më parë, me burrin e saj dhe bijtë e tyre ende të vegjël, » shpjegon portieri.

Kur dëgjuam lajmin javën e kaluar, të gjithë po qanin në ndërtesë, ishte vërtet e trishtueshme …  » I përshkruar si « shumë i qetë » dhe i rezervuar, « pa qenë i pakëndshëm », vrasësi i dyshuar kishte punuar për shumë vite në guroren Villeneuve – që ndodhej 1 km nga kjo kullë në rrugën Arvel – dhe më pas ato të Chablais fqinje.

Hetimi kosovar do të përpiqet të vërtetojë nëse masakra e kryer potencialisht nga patriarku ka të bëjë me kushtet e divorcit ndërsa po shfaqeshin. Dhe nëse 50-vjeçari mund të ketë arsye të fajësojë edhe fëmijët e tij të lindur në Vaud – të diplomuar, ndryshe nga ai -, ose nëse vdekja dhe / ose vetëvrasja e tyre nuk ishin planifikuar kur ai kishte blerë biletën e tij të avionit për në Prishtinë.La police judiciaire kosovare sur les lieux du drame, le 30 décembre 2020. L’épouse du tueur présumé venait de faire construire cette résidence secondaire dans la bourgade natale de son mari, au sud-est du Kosovo.

Derniers articles