18.5 C
Berne
vendredi 19/07/2024

Interpoli arreston nje anetar te Qeverise Rama për shkak yllit botëror të futbollit Benzema

Prishtinë, 12 shtator -Një anetar i qeverise shqiptare kercnon dhe ka vjedhur yllin botëror te futbollit Karim Benzema. Vitet e fundit, Karim Benzema është grabitur dy herë, në vitin 2019 dhe më pas gjate ketij viti 2022. Incidente të orkestruara kane ndodhur nga një anëtar i lartë i qeverisë shqiptare, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në vitin 2019, kur u përball me FC Barcelona në Santiago Bernabéu, Karim Benzema ishte viktimë e një vjedhjeje të parë përpara se të ishte sërish skena e një grabitjeje në janar 2022, gjatë një takimi kundër Elche. Francezi duket se është objektivi kryesor i hajdutëve. Beznama, ka pohuar, se nga te gjithe e kisha priture keto te zeza, por asesi nga shqiptaret te cilet me me aderojne shume!

Sipas informacioneve të gazetes zvicerane Le Canton27.ch duke ju rferuar burimeve te saj nga Marca, është gjetur personi përgjegjës për këto dy incidente. Do të ishte Alfred Prodani, një anëtar i lartë i qeverisë shqiptare që drejton ndërmarrjen publike të ujit të Kurbinit. I arrestuar falë ndërhyrjes së Interpolit dhe policisë shqiptare, nuk do të ishte përpjekja e tij e parë me 40 vjedhje të kryera në Spanjë.

Do përkujtuar se me inasitimin e policise nderkombëatre, ajo polcia shqipatre eshtze detyruar ta arrestoj personit përgjegjës për vjedhjen, viktimë e së cilës mbeti Karim Benzema në shkurt 2019.

Sipas burimeve, Interpoli, ka arrestuar vërtet Alfred Prodanin, i dyshuar si në origjinën e këtij frik-fraku, por edhe të 40 vjedhjeve të tjera në Spanjë që prej vitit 2013. Më e habitshme, Alfred Prodani është një zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare, ish-drejtor i ndërmarrjes publike të ujësjellësit në qarkun e Kurbinit prej nëntë vitesh.

Derniers articles