22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

UEFA dënon Zvicrën, shkak flamuri i UÇK-së në tribunë

Bernë, 27 qershor -Kombëtarja e Zvicrës barazoi 1:1 në ndeshjen e fundit të Grupit A ndaj nikoqirit, Gjermanisë por UEFA shqiptoi dënim për kombëtaren dhe shkak u bë një flamur. Flamuri i UÇK-së që ishte i pranishëm në tribunë i kushtoi Shoqatës së Futbollit të Zvicrës me 27 mijë franga, njofton gazeta zvicrane ne shqip Le Canton27.ch

Përveç flamurit, tifozët zviceran hodhën në fushë topa letre dhe ndezën dy piro të vegjël, gjë që nuk iu ka ikur rregullave strikte të UEFA-s.

Çuditërisht, pjesa për fitoren e hapjes kundër Hungarisë është më e larta në 40,000 franga. Sidomos pas golit të Breel Embolo për të bërë rezultatin 3-1, në fushë ranë kupa. 24,000 franga duhen për barazimin 1-1 kundër Skocisë, dhe 27,000 franga të tjera për ndeshjen e fundit në grup kundër Gjermanisë (1-1). Kjo pjesë e gjobës përfshin edhe topa letre të hedhura, dy piro të vegjël dhe flamurin e UÇK-së të ekspozuar në sektorin e tifozëve.

Gaezta zvcierane ne shqip Le Canton27.ch ka mësuar se UEFA ka vendosur të gjobisë Federatën e Futbollit të Zvicrës me 27 mijë franga për shkak të incidenteve me tifozët në ndeshjen e xhiros së tretë të Grupit A me Gjermaninë (1:1). Gjatë kësaj ndeshjeje, tifozët zviceranë hodhën mjete piroteknike në fushë dhe në tribuna ngritën flamurin e UÇK-së.

Nuk është vetëm në fushë që Zvicra ka dhënë realisht në këtë kampionat evropian deri më tani. Ajo që tifozët e Natit treguan në tre ndeshjet e para në grup ishte gjithashtu kinema e shkëlqyer. Me marshimet e mëdha të tifozëve para dy ndeshjeve në Këln dhe me dhjetëra mijëra mbështetës të zhurmshëm në stadiume, Zvicra bëri bujë në të gjithë Evropën. Të paktën nga këndvështrimi i tifozëve, ne mund të deklarojmë ambicie për titullin e Kampionatit Evropian.

Komisioni Disiplinor i UEFA-s e gjobiti FS të Zvicrës me 40 mijë franga për sjelljen e tifozëve në ndeshjen e xhiros së parë të Grupit A kundër Hungarisë (3:1), dhe me 24 mijë franga për incidentet në duelin me Skocinë (1:1).

 

 

Derniers articles