19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Sulmuesi i Gjenevës Alban Ajdini shumë i kërkuari nga ekipet e Zvicres

Gjenevë, 10 maj -Sulmuesi i Gjenevës, Alba Ajdini dikur në Servette, kishte vetëm 124 minuta profesionale, të ndara në 5 paraqitje, dhe e ardhmja e tij në nivelin më të lartë qëndronte më shumë tek cilësitë e shfaqura në kategoritë e të rinjve sesa përshtypja që la ekipi i parë, shktuan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në huazim nga Servette te Stade Lausanne-Ouchy, sulmuesi kosovar (21-vjeçar) po fillon karrierën e tij profesionale me seriozitet. Ai dorëzohet para pritjes së Xamax (këtë të hënë në 8 pasdite)

Në 21, kishte ardhur koha që karriera e saj të merrte hov. Të imitojë ish-shokët e tij Christopher Lungoyi dhe Kastriot Imeri, edhe pse më i ri (të dy 20 vjeç), të cilët lanë gjurmët e tyre në Lugano dhe Servette.

Në janar, Ajdini u bashkua me Stade Lausanne-Ouchy për një hua gjashtë mujore. Një ekip i ri (mesatarisht 26.2 vjeç, më i dobët në Challenge League), një trajner – Meho Kodro – i cili ishte një sulmues i njohur dhe mbron një projekt përpara: terreni i krijimit dukej ideal, ka sjrkuar agzeta TDG, trasmenton Le Canton27.ch

« Unë tashmë kam njohur disa lojtarë si dhe trajnerin, pasi ai kaloi nëpër Servette (shënimi i redaktorit: midis janarit 2017 dhe marsit 2018), ai tregon. Në atë kohë, unë do të stërvitesha rregullisht me ekipin pro, kisha një përshtypje shumë të mirë për të. Dhe më pëlqente projekti sepse SLO ka një stil që mund të më përshtatet vërtet « .

Përkundër këtyre kushteve të favorshme, përfaqësuesi kosovar U21 nuk e fryu menjëherë ekranin. Për dy muaj e gjysmë, ai luajti pak: vetëm 5 ndeshje dhe 77 minuta në 12 ditë. Më keq, ai nuk shfaqet një herë në lëndinë midis 5 shkurt dhe 3 prill.

Albani nga Servetti ne Servetti. Ai së shpejti kthet në Servette

Lënia e fshikëzës së Gjenevës, edhe nëse udhëtimi ishte i shkurtër, duhej pak kohë për tu përshtatur: « Unë kisha një periudhë pak të komplikuar në fillim, unë duhej të provoja vlerën time në sytë e njerëzve të Lozanës, kjo ishte pak presion. Por e kam arritur mjaft mirë, jam integruar mirë në grup dhe, pak nga pak, kam arritur të marr notat e mia ”.

Klikimi erdhi në pritjen në Thun më 9 Prill. Duke hyrë në pjesën e parë, Ajdini më në fund i është dhënë mundësia të tregojë. Përkundër disfatës (2-3), ai u dallua me një asist. Në ndeshjen tjetër, në Winterthur (1-1), ai u vendos për herë të parë.

Më pas, Ajdini nuk do të dalë nga të njëmbëdhjetët. Kundër Grasshopper të Premten (2-1), anësori i majtë filloi takimin e tij të pestë radhazi. Në ndërkohë, ai e ka gjetur rrjetën dy herë. « Unë isha gati, e shfrytëzova rastin dhe performova mirë, » thotë ai.

 

Alban Ajdini po shpërthen. Në SLO ai po merr atë për të cilën erdhi, duke luajtur kohë dhe përgjegjësi. Me tre ditë për të kaluar në fund të sezonit, përvoja është tashmë pozitive: “Të them të drejtën, unë jam pak i befasuar me shfaqjet e mia. Kam performuar në pajisje ku nuk ndihesha e aftë të evoluoja dhe pashë cilësi që nuk ua kisha hyrë domosdoshmërisht. Kjo zgjedhje më çoi një hap më tej dhe më dha edhe më shumë vetëbesim. Më duhej dhe po e kërkoja « .

Peut être une image de 2 personnes et personnes jouant au football

Derniers articles