24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Rikthimi i madh i Xherdan Shaqirit ne Lionin e Frances

Berne, 3 shkurt -Xhetdan Shaqiri shkëlqeu me një gol dhe një asist ndaj Marsejës. A do të funksionojë gjithçka në Lyon? Lejohet dyshimi. Shaqiri hidhet në një kërcim të vogël, hedh një shishe me ujë në tokë dhe feston me amblemen e Lionit. Më pas ai është i rrethuar nga një grimbull gazetarësh, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Për herë të parë që nga viti 2018, Xherdan Shaqiri është përfshirë në dy gola klubi. Herën e fundit jashtë, ai ishte ende duke luajtur me Liverpool dhe shënoi dy herë në fitoren 3-1 të Reds ndaj Manchester United. Për herë të parë në Ligue 1, “XS” eci në lëndinë për 90 minuta me Lyon. Ai barazoi me një goditje me kokë kundër Marsejës përpara se të jepte një asist për golin e fitores të Moussa Dembélé. Rezultati përfundimtar: 2-1. Zvicerani thotë se është « krenar ». “Është e mahnitshme ajo që bëri skuadra sot pavarësisht të gjitha mungesave”.

“Nuk është çdo ditë që shënoj me kokë”, shton numri 23 i Lionit. Të them të drejtën, kam befasuar veten duke shënuar me kokë. Është vetëm i treti në karrierën e tij. Edhe shoku i tij i skuadrës Jérôme Boateng e ka të vështirë ta besojë. “Shaq, a kam ëndërruar apo vërtet shënove me kokë?!”, ka shkruar mbrojtësi gjerman në Instagram

“XS” përfitoi nga mungesat

Por pse Xherdan Shaqiri u fut papritur në 11-shen startuese? Ai ka përfituar jashtëzakonisht shumë nga mungesat. Dy lojtarët që zakonisht zënë pozicionin e tij – Lucas Paqueta dhe Houssem Aouar – nuk ishin aty. Braziliani ishte jashtë kombëtares, ndërsa francezi tashmë ka javë të tëra jashtë për shkak të një dëmtimi. Prandaj, Basel duhet të jetë sërish titullar të shtunën, gjatë ndeshjes në Monako.

“Si futbollist gjithmonë kemi ulje-ngritje”, thotë Xherdan Shaqiri. Unë i di cilësitë e mia. Unë e di se çfarë mund t’i sjell këtij ekipi. Do të vazhdoj dhe do të jap gjithçka në stërvitje dhe në ndeshje.

Në nivelin më të ulët në Lyon, vlerësimi i tij tani është në rritje. Si shpesh në karrierën e Xherdan Shaqirit. Uljet dhe ngritjet: kampion i dyfishtë me Baselin, ai më pas shkëlqeu në vitin e tij të parë në Bayern nën drejtimin e Jupp Heynckes, duke fituar Ligën e Kampionëve. Më pas ai u zhduk nga radarët nën drejtimin e Pep Guardiolës, më pas dështoi në Inter Milan. I kthyer në fuqi në Stoke, ai nënshkroi me Liverpool. Në brigjet e Mersey, ai shpesh dëmtohej ose lihej në pankinë.

Kristian Konstandini në një ëndërr

Në fund të dhjetorit, “L’Equipe” njoftoi se Lyon dëshironte të shiste lojtarin 30-vjeçar. Marrëdhënia e tij me trajnerin Peter Bosz është e tensionuar. Edhe pse holandezi lavdëroi Shaqin dhe shokun e tij të skuadrës Malo Gusto: « Ata janë lojtarë të mirë, të cilët dëshmojnë se ne kemi më shumë se njëmbëdhjetë startues. » Lyon ka përjetuar shumë mungesa dhe ka shitur mesfushorin këtë dimër, Bruno Guimaraes, te Newcastle për 50 milionë euro, ka shkrua gazeta Blick.

Derisa Shaqiri luan shumë në Lion, presidenti i FC Sion Christian Constantin ka folur në “Rhône FM”. “Shaq’ donte që ne të shiheshim, shpjegon ai në radio Valais. Në pritje të Kupës së Botës, ai ishte në kërkim të një klubi ku do të kishte më shumë kohë për të luajtur. Ende sipas “CC”, tema është mbyllur pas paraqitjes së Bâlois kundër Marsejës.

Derniers articles