22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Gazeta zvicerane: Gjatë ndeshjes, serbët brohoriten ne Beograd “Vritni shqiptarët”.

Berne, 26 gusht -Në vitin 2018, futbollistët e kombëtares Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri bënë bujë me gjestet e shqiponjës dykrenore. Një studim ka shqyrtuar se si ky skandal ka prekur kosovarët në Zvicër. Rezultati është i mahnitshëm, shkruan Blick, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Studiuesit vijnë në një përfundim befasues
Ky ishte rezultati i gëzimit të dyfishtë të shqiponjës për kosovarët

Këto foto brohoritëse nga Kupa e Botës në Rusi 2018 bënë xhiron e botës. Granit Xhaka (29) dhe Xherdan Shaqiri (30) me duart e tyre formuan shqiponjën dykrenore të paraqitur në flamurin shqiptar gjatë ndeshjes kundër Serbisë.

Para ndeshjes pati provokime të ndryshme, asnjë më keq se ai i ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq (56) me pyetjen “nëse Serbia do të luante realisht kundër Zvicrës, Shqipërisë apo Prishtinës”. Gjatë ndeshjes, ekstremistët e djathtë serbë kanë brohoritur “Vritni shqiptarët”.

Pas ndeshjes, në vende të ndryshme në Zvicër shpërthyen përleshje të dhunshme mes grupeve rivale. Më pak u fol për fitoren sesa për simbolikën. Gjesti ndezi menjëherë diskutime që shkojnë përtej futbollit: polarizimi dhe përjashtimi, nacionalizmi dhe besnikëria e dyqytetarëve. Shqiponja e dyfishtë është shpallur fjala e vitit 2018.

Janë dërguar 12,000 aplikime

Cilat ishin pasojat e shqiponjës dykrenore për kosovarët në Zvicër? U diskriminuat pak më shumë pas kësaj? Kjo është pikërisht ajo që shqyrtoi një studim i publikuar në Gazetën Evropiane të Kërkimeve Politike. Autorët Daniel Auer dhe Didier Ruedin dalin në një përfundim mahnitës: shqiponja dykrenore u ka sjellë dobi kosovarëve në Zvicër. Diskriminimi ra. Për këtë ka raportuar sot “Aargauer Zeitung”.

Për të matur këtë, studiuesit dërguan pothuajse 12,000 aplikacione fiktive për apartamente falas. Ata dërguan dy aplikacione identike për shpallje, me një përjashtim: njëri përmbante një emër zviceran, tjetri një kosovar. Eksperimenti u krye në periudhën mars-shtator 2018, pikërisht në periudhën e lojës që u zhvillua në qershor 2018.

« Në fillim mendova: Kështu është atëherë »
Pas tre muajve të parë, rezultati ishte i qartë: 78.8 për qind e zviceranëve morën një ftesë për të parë shtëpinë e tyre. Për kosovarët ishte vetëm 72.3 për qind. Më pas kanë ardhur edhe gjestet e Xhakës dhe Shaqirit.

“Në fillim mendova: kjo është për eksperimentin tonë, sepse i ashtuquajturi ‘ndërhyrës’, pra një ndikim i jashtëm, mund të jetë shumë i madh”, thotë studiuesi Daniel Auer për “Aargauer Zeitung”. “Por në retrospektivë, shqiponja dykrenore ishte një fat”.

Sepse atëherë numrat do të ishin rregulluar papritmas. Pas kësaj, zviceranët ende morën reagime pozitive më shpesh. Megjithatë, raporti ishte përshtatur ndjeshëm në 70.5 kundrejt 69.1 për qind.

“Do të kisha menduar se diskriminimi do të rritej”

Shkencëtarët janë të befasuar nga rezultatet e tyre: « Unë do të kisha menduar se diskriminimi mund të rritet. Me sa duket, debatet rreth kësaj loje kanë çuar në një ndjenjë bashkimi. Ndjenja për të dalë së bashku për flamurin zviceran, siç bëjnë Shaqiri, Xhaka, Lichtsteiner dhe gjithë ekipi, është bartur në jetën e përditshme”, thotë Auer. Ai bën një bilanc se lojtarët janë siguruar drejtpërdrejt që “disavantazhi i diasporës së tyre në Zvicër është zvogëluar”.
Megjithatë, është e paqartë se sa i qëndrueshëm është efekti i shqiponjës me dy koka. Për këtë do të duhej të përsëritej eksperimenti, thotë politologu për gazetën. “Nuk do të ishte çudi nëse diferenca do të ishte rritur pak ndërkohë. Sepse shqiponja dykrenore është një rast konkret, një gjest i vetëm dhe jo një zhvillim shumëvjeçar.»
Se si është zhvilluar marrëdhënia duhet të ndihet edhe diku tjetër pas disa muajsh. Më 2 dhjetor, Zvicra dhe Serbia do të takohen sërish në Kupën e Botës në Katar. Aty duhet të jenë edhe Xhaka dhe Shaqiri.

Derniers articles