19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Disfatë në Dortmund, Shqipëria bie ndaj Italisë në Euro 2024

Duhej një mrekulli, por një e tillë zgjati shumë pak. Shqipëria bie në debutim në “Euro2024”, me kuqezinjtë që pësuan një humbje 2-1, një humbje me përmbysje që djeg jo pak, pasi pritshmëritë ishin shumë të mëdha.

Goli rekord i Bajramit nuk mjafton për të befasuar Shqipërinë

Italia e nis Europianin me fitore ndaj Shqipërisë, ndonëse starti shkon keq për kampionët në fuqi me një gol rekord të pësuar pas 23 sekondash.

Në minutën e 90-të, Shqipëria për pak e mbylli ndeshjen ashtu siç e nisi: me zhurmë. Por shakaxhiu i Shqipërisë, Rey Manaj, lobon topin vetëm pas shtyllës së largët pas një pritjeje të mirë në gjoks. Kështu mbetet me fitoren hapëse të Italisë 2-1, por Squadra Azzurra nuk e mbulon veten me lavdi.

Energjia që i lejon vetes Federico Dimarco pas 20 sekondash është shumë e madhe. Nedim Bajrami e shfrytëzon këtë për fillimin e ëndrrave të Shqipërisë dhe siguron vendin e tij në librat e historisë: goli i tij pas 23 sekondash është më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian. Më parë, ky rekord i përkiste rusit Dmitri Kirichenko, i cili shënoi pas 67 sekondash kundër Greqisë më 20 qershor 2004.

Në fund diferencën e bëri edhe një herë tradita e madhe e një përfaqësuese si Italia, e cila ishte dhe mbetet një tabu për Shqipërinë. 23 sekonda për të shkruar historinë, realizuam golin më të shpejtë në një Evropian, por perla e Nedim Bajramit ishte thjeshtë një mirazh i bukur.

Për fat të keq, Italia përmbysi gjithçka brenda pesë minutave duke përfituar nga një moment jo i kuqezinjve.

Bastoni me kokë në shtyllën e dytë fitoi duelin ajror, duke dërguar topin në trekëndësh. “Azzurrët” nuk u mjaftuan me kaq, por Barella, pikëpyetja e madhe e këtij takimi, me një goditje të fortë nga distanca dërgoi topin në rrjetë duke mposhtur Strakoshën për herë të dytë.

Në fraksionin e dytë, Shqipëria bëri pak për të trembur Italinë, ndërsa ekipi i Spallettit administroi me qetësi një sukses të rëndësishëm duke e futur në valle për të siguruar kualifikimin në grupin e “ferrit”.

Pavarësisht se dalim “duar bosh”, kjo ishte një paraqitje pozitive, me ëndrrën kuqezi që vijon. (J.S/BalkanWeb)

Derniers articles