17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Arrivederci Italia, NATI e dërgon në shtëpi (2:0) Zvicra në çerekfinale!

Italia është eleminuar që në raundin e 1/16-tave në Euro 2024, pas disfatës 2-0 që pësoi nga Zvicra në Olympiastadion (Berlin).

Zvicra në çerekfinale!
Është kënaqësi të shikosh këtë kombëtare. Falë fitores së merituar 2-0 ndaj Italisë, Zvicra arriti në çerekfinale të Kampionatit Evropian si tre vjet më parë.

Ndeshja nisi me ritëm të lartë, me skuadrën helvete që u vendos menjëherë në kërkim të golit. Ekipi i Murat Yakin shtoi ndjeshëm presionin me kalimin e minutave, duke zhvendosur totalisht axurrët në gjysmëfushën e vet.

Të besuarit e Spalletit provuan të dilnin në lojën e tyre, gjithsesi për t’u përmendur vetëm disa aksione sporadike. Italia nuk shfrytëzoi si duhet një goditje dënimi në afërsi të zonës në të 19-tën, duke shpërdoruar kështu një mundësi të mirë. Në të 24-tën, Embolo gaboi i vetëm para portierit Donnarumma. Zvicra kaloi në avantazh me golin e Freuler në të 37-tën. Vargas dyfishoi shifrat me eurogol, sapo filloi pjesa e dytë. Në këtë takim, Xhaka ishte titullar, ndërsa Shaqiri e filloi nga stoli.

Është bërë e qartë çerekfinalja e Kampionatit Evropian! Përfundoi kampionët në fuqi! Nati historia e shkruar! Zviceranët magjepsin tifozët e tyre në stadiumin Olimpik dhe mposhtin Italinë. Fitorja është shumë e merituar dhe e para ndaj fqinjit tonë jugor në 31 vjet.

Remo Freuler shënuan në minutën e 37-të dhe Ruben Vargas në minutën e 46-të. 2:0 – Ora më e mirë e Natit në Berlin!

Dhe nëse Gianluigi Donnarumma nuk do të kishte bërë një pritje të fortë kundër Breel Embolo (24) dhe nuk do të drejtonte një goditje dënimi të pafytyrë nga Fabian Rieder (45+1) mbi shtyllë, fitorja jonë do të ishte edhe më e madhe.

Italia zbret kështu nga froni, nuk lë dot gjurmë në këtë europian, duke mbyllur shumë shpejt rrugëtimin. Në krahun tjetër, Zvicra vazhdon të ëndërrojë, në takimin tjetër do të përballet me fituesin e Angli-Sllovaki.

 

Derniers articles