17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë sërish për kombëtaren – por ndoshta më shumë në U21 sesa me të mëdhenjtë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjërat kanë qenë të qeta rreth Ardon Jasharit (21) javët e fundit. Sipa sgazetes Blick.ch « kapiteni i FCL e la ekskluzivisht fushën të fliste për të me paraqitje bindëse. Megjithatë, mesfushori i ri pothuajse nuk u largua nga fusha. Ai ishte i disponueshëm vetëm për disa pushime gjatë pushimeve. »

Jashari nuk tha asnjë fjalë tjetër për Natin. Të gjithë po pyesin pse ai refuzoi të thirret për U21 në nëntor. Njerëzit përreth tij mësuan se kishte padyshim arsye të mira për këtë. Por a ishin edhe ato legjitime? SFV dëshironte ta dinte këtë personalisht nga ai. Prandaj e thirri për bisedime. Këto zgjatën me javë e më pas me muaj. Që nga fundjava e kaluar palët kanë thënë gjithçka që kanë për t’i thënë njëri-tjetrit. Së fundi.

Asnjë dënim i planifikuar
Përshtypja është se keqkuptimet janë zbardhur. Tani shtrohet pyetja se si do të vazhdojnë të merren me Jasharin trajnerët Murat Yakin (49) dhe Pierluigi Tami (62). Pas tre javësh, më 14 mars, do të publikohet skuadra për dy ndeshjet testuese kundër Danimarkës dhe Irlandës. A figuron edhe emri i Jasharit në listë? Asociacioni do të debatojë për këtë duke filluar nga e hëna e ardhshme.

Duke pasur parasysh konkurrencën e fortë në mesfushën qendrore, mund të mos mjaftojë për A-Nati në mars. Ka më shumë gjasa që shoqata të ketë bast që Jashari të marrë përgjegjësinë për U21. Trajneri i U21, Sascha S Tauch (49) dëshiron ta kthejë atë në ekipin më të vjetër të të rinjve. Por vetëm nëse lojtari e dëshiron dhe ka zhavorrin e nevojshëm. Dueli i ardhshëm kundër Shqipërisë mund të shërbejë si një stimul shtesë për Baarerin, i cili vjen nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria.

Pra, varet vetëm nga Jashari nëse do të veshë fanellën e Zvicrës në mars. Por ai nuk ka gjasa të refuzojë një ofertë për herë të dytë. Në fund të fundit, ai tani e di vetëm shumë mirë nga përvoja e tij se çfarë tjetër do t’i ndodhë. Por kjo është ende një gjë e së ardhmes. Në fund të fundit, tre javë në futboll ndihen si një përjetësi dhe shumë mund të ndodhin.

Kreu i plotë në FCL
Gjithsesi fokusi i Jasharit aktualisht është tërësisht në FCL. Një betejë e nxehtë për linjën po afrohet. Aq më tepër i kërkohet të marrë skuadrën për dore dhe ta çojë në Grupin e Kampionatit. Kundërshtari i radhës, GC, pret tashmë mbrëmjen e së shtunës.

Në Letzigrund, Jashari sërish do të luajë në pozitën e zakonshme si gjashtëshe. Pasi luajti të dhjetën në humbjen 0-1 kundër FCZ javën e kaluar. Por ky eksperiment nuk do të përsëritet. « Fatkeqësisht, shumë pak topa i arritën dhe kjo është arsyeja pse ai u var në ajër, » thotë trajneri i Lucernit Mario Frick (49).

Jashari e ka gëzuar shumë këtë pozicion. “Ai e pëlqen kur mund të ecë përpara. Tani është jashtëzakonisht e rëndësishme për të që të mbledhë pikë shënimi. Sidomos me atë që ai planifikon të bëjë në të ardhmen. “Ai dëshiron të shënojë gola dhe të rekomandojë veten për verën”, thotë Frick. Një transferim dhe rimarrë A-Nati – këto janë dy synimet e mëdha që Jashari po ndjek në gjysmën e parë të vitit 2024.

Derniers articles