4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Lara, skiatorja jone po shkëlqen në Kupën e Botës në Sllovaki

Berne, 20 janar -Shqiptaret ne diaspore vazhdijne me sukseset e tyre te cilet jane bere jo vetem shembull integrimi por edhe ambassdor te vendit tine, qe po i japin imazh te mire kombit tone. Njera nga to eshte edhe skiatorja e re Lara Colturi e cila shkëlqeu sërish me një rezultat te shkelqyer në ndalesën e Jasnas, Sllovaki, në Kupën e Botës duke u renditur e 13-ta, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ajo është 17 vjeçe, ka lindur në Torino, garon për federatën shqiptare dhe mbi të gjitha ka mbajtur pezull publikun Flachau përpara se të martën në mbrëmje të kalonin lojtarët më të mirë.

Me bibin e saj 60, Lara Colturi u kualifikua ngushtë në raundin e dytë të sllallomit të natës, ku më pas rrëmbeu vendet me koston e një shfaqjeje supersonike. Tashmë e 13-ta dhjetë ditë më parë në Kranjska Gora, italiani doli edhe më mirë në Austri (nëntë), dhe mund të bëhet emri i ri për t’u mbajtur mend në qark.

Shiffrin fiton, Gisin i 4-ti, dalin farat kampione

Amerikani fitoi sllallomin e natës Flachau të martën. Aty ku zviceranët bënë mrekulli dhe talentet e ardhshme morën qendër të vëmendjes.

Përveç nëse është e Dzenifera Germane. U desh i gjithë talenti i Letonezit (8, 20 vjeç dhe bib… 50) për të larguar më në fund Lara Colturin nga vendi i drejtuesit. Sllallomi spektakolar Flachau ishte pjesë e dramës së tij. Por buqeta e fundit i përkiste elitës së disiplinës. Të cilit Camille Rast gjithmonë duket se i përket pak më shumë: e 4-ta në Slloveni, Valaisanne pasoi me një vend të shkëlqyer të 6-të. Mjaft për ta bërë pak më të lehtë të harrohet mungesa e lideres zvicerane, Wendy Holdener.

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...