11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Shokohen mediat serbe në Beograd: Truproja e Albin Kurtit ne Mitrovice ishte njeri i UCK-së, Vucic dhe Brnabic vizitën VV në Veri e quajnë provokim!

Mitrovicë, 1 shkurt -Vizita e djeshme e lideri te VV  dhe kandidatit për kryeminister  Albin Kurtit i shoqeruar nga Vjosa Osmani, presidente e Kosovës (u.d) kaloi me zhurme sa nga partite kundershtare te Kurtit dhe Osmanit, po aq edhe nga utoritetet serbe dhe mediat e Beogradit, shkruan gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

« Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrja Ana Brnabić gjithashtu komentuan provokimin e djeshëm të politikanëve nga Prishtina, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani.  » jane keta vetem disa stituj te gazetave te Beogradit duke ju referuar deklertaave ter kreut te shteti serbe  rreth vizites se Albin Kurit dhe Vjosa Osmanit ne Veri te Kosovës, (« Srbije Aleksandar Vučić i Premijerka Ana Brnabić prokomentarisao i jučerašnju provokaciju političara iz Prištine Aljbina Kurtija i Vjose Osmani… »), transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Sipas mediave serbe (Tanjug, TV dhe gazetave) « duhet të kujtojmë se dje, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti, ishin te shoqëruar me truproja e njerëzve te UCK-së te cilet mbanin simbolet e saj. (« ..Vjosa Osmani i Aljbin Kurti sa pratnjom sa obeležjima terorističke OVK prešli u Severnu Mitrovicu« ) Mediat serbe kjane piulbikuar edhe foto dhe reagimin e kryetarit te Mitrovices qe i rrinte perkrah liderit të Kosovës Albin Kurtit gjate vizites ne Mitrovicë. 

Serbet i quajten Kuritn dhe Osmanin Huligan pse dje vizituan veriun e Kosovës. Sipas Novostit, Blic, Kurir, Telegraf, « Nova Srbija » dhe te tjera kane shkruar se « PDK-ja e Enver Hoxhajt kane kritikuar viziten e Osmanin dhe Kurtit ne Mitrovice te cilen po ashtu e kane quajtur te « trupshme » dhe si « povokim » 

Ngjajshme ka reaguar edhe Goran Rakici, president i Listës Serbe duke thenë se « Provokimi i sotëm i Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit në periferi të Mitrovicës së Veriut është i turpshëm dhe absolutisht i papranueshëm Komuna serbe në veri »

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....