2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Shokohen mediat serbe në Beograd: Truproja e Albin Kurtit ne Mitrovice ishte njeri i UCK-së, Vucic dhe Brnabic vizitën VV në Veri e quajnë provokim!

Mitrovicë, 1 shkurt -Vizita e djeshme e lideri te VV  dhe kandidatit për kryeminister  Albin Kurtit i shoqeruar nga Vjosa Osmani, presidente e Kosovës (u.d) kaloi me zhurme sa nga partite kundershtare te Kurtit dhe Osmanit, po aq edhe nga utoritetet serbe dhe mediat e Beogradit, shkruan gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

« Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrja Ana Brnabić gjithashtu komentuan provokimin e djeshëm të politikanëve nga Prishtina, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani.  » jane keta vetem disa stituj te gazetave te Beogradit duke ju referuar deklertaave ter kreut te shteti serbe  rreth vizites se Albin Kurit dhe Vjosa Osmanit ne Veri te Kosovës, (« Srbije Aleksandar Vučić i Premijerka Ana Brnabić prokomentarisao i jučerašnju provokaciju političara iz Prištine Aljbina Kurtija i Vjose Osmani… »), transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Sipas mediave serbe (Tanjug, TV dhe gazetave) « duhet të kujtojmë se dje, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti, ishin te shoqëruar me truproja e njerëzve te UCK-së te cilet mbanin simbolet e saj. (« ..Vjosa Osmani i Aljbin Kurti sa pratnjom sa obeležjima terorističke OVK prešli u Severnu Mitrovicu« ) Mediat serbe kjane piulbikuar edhe foto dhe reagimin e kryetarit te Mitrovices qe i rrinte perkrah liderit të Kosovës Albin Kurtit gjate vizites ne Mitrovicë. 

Serbet i quajten Kuritn dhe Osmanin Huligan pse dje vizituan veriun e Kosovës. Sipas Novostit, Blic, Kurir, Telegraf, « Nova Srbija » dhe te tjera kane shkruar se « PDK-ja e Enver Hoxhajt kane kritikuar viziten e Osmanin dhe Kurtit ne Mitrovice te cilen po ashtu e kane quajtur te « trupshme » dhe si « povokim » 

Ngjajshme ka reaguar edhe Goran Rakici, president i Listës Serbe duke thenë se « Provokimi i sotëm i Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit në periferi të Mitrovicës së Veriut është i turpshëm dhe absolutisht i papranueshëm Komuna serbe në veri »

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...