22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Kryetarja e mjekëve shqiptarë në Evropë, Dr. Aurora Dollenberg i shkruan presidentes së KE, Von der Leyen

Bruksel, 30 janar -Fushata «Siguroni vaksina për vendet shqipfolëse» (The Kampaign «Secure vaccines for the Albanian speaking countries» – Open Letter addressed to the European Commission). Kryetarja e Federatës se Mjekëve Shqiptar në Evropë Dr. Aurora Dollenberg i shkruan presidentes se KE znj. Von der Leyen. I kerkohet vaksionim urgjent të shqiptarëve ne ballkan, njofton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »

« E nderuar presdiente e KE znj.Von der Leyen, ne nga Federata e Mjekëve Shqiptar në Evropë do të ishim mirënjohës, nëse mund ta mbështesni kërkesën tonë dhe të na jepni një përgjigje në lehtësinë tuaj më të hershme. Ne gjithashtu do të ishim të lumtur të dërgonim një delegacion të përbërë nga përfaqësues të profesionistëve mjekësorë shqiptarë nga 21 vende të bashkimit evropian (BE) për t’ju takuar… » thuhet ne fillim te letres se krtyetares se Federates se Mjekëve Shqiptare në Evropë znj. Dr. Aurora Dollenberg derguar presidentes se KE-së znj. Von der Leyen.  

Dr. Aurora Dollenberg presidentes se KE znj. Von der Leyen i  kerkon vaksionim urgjent të shqiptarëve ne ballkan

Federata Mjekësore Shqiptare e Evropës është një organizatë e madhe me mbi 3000 profesionistë mjekësorë si anëtarë, shumica e të cilëve janë specialistë të njohur në fushën e tyre, duke përdorur njohuritë e tyre për t’i shërbyer popullatave të vendeve evropiane ku janë vendosur si shtetas.

« Disponueshmëria dhe transporti i dozave të nevojshme të vaksinës së nevojshme dhe mjetet përkatëse të menaxhimit strategjik për të vaksinuar popullatën në Shqipëri, Kosovë, Maqedonine Veriore, Mal të Zi dhe Luginën e Preshevës … », thuhet ne fillim te kesaj letre nga kryetaja e FMSHE znj. Dollenberg.

N evazhdim te kesja letre thuhet se « Askush nuk mbrohet derisa të mbrohen të gjithë – prandaj ne ju bëjmë thirrje të bëni atë që mundeni dhe çfarë është e drejtë për të siguruar që grupet e pranueshme të popullsisë në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoninë Veriore të kenë akses dhe të mbulohen në mënyrë të përshtatshme me COVID_19 programi i vaksinimit. »

Pra, e nderuar Presidente, si qytetarë të BE-së, ju lutemi që ju si përfaqësuesi ynë të rishikoni pozicionin tuaj dhe të siguroheni që vendet më pak të zhvilluara dhe me të ardhura të ulëta të Evropës Juglindore, të listuara më sipër, të sigurojnë dozat e nevojshme të vaksinës Covid-19 për të vaksinuar grupet kryesore me përparësi në popullatat e tyre përkatëse. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që BE dhe vendet fqinje të saj mund të vendosin shpejt dhe në mënyrë efektive këtë pandemi nën kontroll dhe të ulin barrën e saj në popullatë. Ne besojmë se do të merrni parasysh pikat e ngritura në letrën tonë drejt një rezultati pozitiv mbi këtë çështje.

Sinqerisht Dr.medur. Aurora Dollenberg, Kryetare e Federatës së Mjekëve Shqiptar për Evropën – Gjermani

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...