15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Shefi i NATO-s vleresoi lart angazhimin ushtarak te Zvicres ne Kosove. Berna do te vazhdoje misionin e SWISSCOY ne rajon

Davos, 27 maj -Stoltenberg vazhdoi të vlerësojë angazhimin e Zvicrës. Ai posaçërisht përmendi vendosjen e Swisscoy në misionin paqeruajtës të KFOR-it në Kosovë. Bazuar në rezolutën e OKB-së, forcat në Kosovë do të kenë mandatin e tyre deri në fund të vitit 2023. Shefi i ushtrisë Thomas Süssli dëshiron të kërkojë nga parlamenti në vitin aktual që të zgjasë misionin Swisscoy në vendin ballkanik, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Amherd dhe Stoltenberg vendosin të punojnë më ngushtë së bashku
Ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd ra dakord me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në Davos për të punuar « më afër dhe më mirë » së bashku, duke marrë parasysh neutralitetin zviceran. Anëtarësimi në NATO, nga ana tjetër, është « qartësisht jashtë tryezës ».

Me rastin e Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, këshilltari federal Amherd ka takuar sekretarin e pergjigjshem ge NATO-s z. Stoltenberg. Ajo mori konfirmimin se NATO ishte e hapur për bashkëpunim më të ngushtë me Zvicrën, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shkëmbimi me Stoltenberg në Davos ishte « i respektueshëm dhe i hapur », ka thene znj. Amherd per ATS. Sipas saj “Kjo ishte shumë e rëndësishme për mua, sepse dua bashkëpunim të ngushtë”, konfirmoi ministri i Mbrojtjes. Anëtarësimi në NATO, nga ana tjetër, është qartësisht jashtë tryezës – madje as mundësia e furnizimit me armë apo municione që mund të përdoren më pas në një konflikt, siç do të dëshironte Gjermania të bënte në Ukrainë. Ligji e ndalon këtë.

Amherd u tha mediave në Davos se kishte shqetësime për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe tërheqjen e tyre nga Partneriteti për Paqe. Por Stoltenberg ishte në gjendje t’i qetësonte ata. Tërheqja e dy vendeve nga programi ushtarak mes NATO-s dhe vendeve të ndryshme joanëtare të NATO-s nuk do të ketë asnjë ndikim negativ në Zvicër.

Amherd tani dëshiron të hartojë një raport me mundësi konkrete për bashkëpunim, duke marrë parasysh neutralitetin zviceran. Kjo duhet të diskutohet në nivel specialistësh më së voni deri në vjeshtë. Nuk ka ende një takim të mëtejshëm me Stoltenberg.

Bashkëpunimi më i ngushtë me NATO-n mund të nënkuptojë pjesëmarrje më shumë në stërvitjet e NATO-s dhe, mbi të gjitha, zgjerimin e opsioneve të sigurisë kibernetike. 36 avionët e rinj luftarakë F-35 do të hapnin gjithashtu mënyra të reja për të punuar së bashku.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...