15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Ne Gjenevë sot u mbajt ndeshja dhe koncerti i madh humanitar dedikuar “Jetimave te Ballkanit”

Gjenevë, 29 maj -Mysafiret special nga Kosova qe erdhen ne Gjenevë per ta ndjekur evenementin humanitar dhe kulturo-sportiv ishin: Halil Kastratit (presidnet i « Shoqates humanitare « Jetimet e Ballkanit)  Bekim Jashari (nga fmailja e komandtit legjendar Adem Jashari) dhe Agim Ademi, kryeter i FFK-së (Photo: Le Canton27.ch) 

Gjenevë, 29 maj -Nen organizimin e Shoqatës bamirëse ‘Jetimat e Ballkanit’ sot ne Gjenevë te Zvicres u mbajt ndeshje humanitare në ‘Stade de la Fontenette’ mes dy ekipeve asaj shqiptare dhe zvicerane, rrespektivsht mes skuadres së Lorik Canës kundër dhe Johan Djouru. Kjo dite humaninare sot ne Gjeneve ishte pos sportive me dy ndeshje, ishte edhe koncert nga ku para pubilkut shqiptare dhe zviceranë u prenzentuan yjet estrades sone, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Rreth 5000 shqiptare dhe zviceranë ne ‘Stade de la Fontenette’. Sot Gjeneva ishte e pushtuar me kuqezi te shqiptareve, të Kosovës dhe Zvicrës! 

Ne mesdite u zhvilluan ndeshja e pare miqësore mes « Dardania » nga Lausanna dhe « Kosova » se Gjenevës, kurse ne oren 16:00 me himnin kometar shqiptare dhe zvicerane, nise ndeshja e dyte mes ekipit shqiptar dhe zviceran në ‘Stade de la Fontenette’ ne Gjenevë ne pranine e rreth 5 mije pjesemarresve ku prezentuan figura të njohura të futbollit shqiptare (Lorik Cana, Kastriot Imeri, Migjen Basha, Andi Lila, Taulant Seferi, Shkodran Mustafi) zviceranë dhe ndërkombëtar. Trajner i ekipit te Lorik Canes ishte zvicerani Bernard Challandes, ndersa trajner i ekpit te Djourou ishte Michel pont. Kurse, ndeshja u referua nga Genz Nuza me ndihmesit e tij.

Kte dite humanite per ndere te « Jetmave e Ballkanit  » i dhane freski edhe prnaia e kengetareve tane te njohur si Capital T, Dhurata Dora, Meda dhe te tjre te cilet argetuan publikun per tri ore rresht. Vallaj dhe eknga jehionte sot ne kete qytet dnerkombëtar Sot Gjeneva ishte e pushtuar me kuqezi…Stadiumi i Gjenevës i mbuluar mos me flamuj zvicerane edhe me flamuj kombetar te dy shteve , te Kosoves dhe Shqiperisë te rinje e te rejat te veshura me plisa dhe veshje kombetare, ishte tamam festë!

Jo veteme kaq, per mysafiret kishte edhe lojera dhe supriza tjera. Kurse te rinjte, sidomos femiejt u kënaqen, te cilet paten rastin te marrin fotografi jo vetem ma Halil Kastratin, Bekim Jasharin, Agim Ademi, por edhe me Lorik Canen, Capital T, Dhurata Dora, Meda dhe te tjeret..

Pikërisht presidenti Ademi dhe Bekim Jashari i ndanë edhe çmimet e organizatorit për Lorik Canën dhe Johan Djoroun, të cilët ndihmuan në organizimin e kësaj ndeshje, e cila u ndoq nga një numër i konsiderueshëm i bashkëatdhetarëve tanë, por edhe i qytetarëve zviceranë.

Mysafiret special nga Kosova qe erdhen ne Gjenevë per ta ndjekur evenementin humanitar dhe kulturo-sportiv ishin: Halil Kastratit (presidnet i « Shoqates humnaitare « Jetimet e Ballkanit)  Bekim Jashari (nga fmailja e komandtit legjendar Adem Jashari) dhe Agim Ademi, kryeter i FFK-së

Në organizim të Shoqatës bamirëse “Jetimat e Ballkanit” në Gjenevë është organizuar ndeshja humanitare e yjeve të futbollit shqiptar dhe atyre zviceran, ndërmjet ekipit të Lorik Canës dhe ekipit të Johan Djorou, e cila u mbyll me rezultat 2:3.

Ne fund te ndeshjeve dhe koncertit presiedneit i « Jetimat e ballkanit » z.Halil Kastrtai me stafin e tij pershëndeti pjesmearresit kete inhtersim të madh si dhe për kontributin e tyre për njerëzir me nevoje.

 

Moderimin e këtij evenmenti ma karakter humanitar e udhehoqi Labinot Gashi (Nje kafe me Labin) kurse komantues te ndeshjes dhe prezentimit te mysafireve e bene gazetaret Valon Jakupi, Arbnora Hasnai (frengjisht) dhe Nefail Maliqi, gazetar nderkombëtar, redaktor i gazetes zvicerane ne Canton27.ch

Dita e sotme humanitre permes dy ndeshjeve dhe koncertit të madh humanitar dedikuar « Jetimave te Ballkanit » kaloi pa kurrëfare incidenti! Rendin dhe sigurine e mbajten vete shqipataret dhe per gjashte ore nuk pa asnje police zviceranë Do theksuar se interesimi perveq mediave shqiptare ishte i madh edhe nga ato zvicerane.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...