15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Samiti G20: Bota përballë COVID-19. Zvicra pretendon kauzën e klimës dhe multilateralizmit

Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga mirëpriti deklaratën e G20 mbi klimën dhe tregtinë, e cila tha se do të bëjë të mundur luftimin e krizave aktuale. Zvicra mirëpriti deklaratën e klimës dhe tregtisë G20, rapoerton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Është një shenjë pozitive për multilateralizmin dhe do të ndihmojë në luftën kundër krizave aktuale, tha Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga. Kjo deklaratë do të jetë e dobishme për, nga njëra anë, krizën shëndetësore dhe ekonomike të lidhur me Covid-19 dhe, nga ana tjetër, krizën e klimës dhe krizën e rrugës shumëpalëshe, sipas një njoftimi për shtyp nga Departamenti Federal i Mjedisit, Transportit , energjia dhe komunikimi (DETEC) botuar të Dielën.

Presidenti i Konfederatës këmbënguli në rreziqet që lidhen me ndryshimin e klimës. Anëtarët e G20 janë ndër vendet që ndotin më shumë, por kanë më shumë hapësirë ​​për t’u përmirësuar. Ajo u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të G20 që të arrijnë cakun e shkarkimeve zero më së voni deri në vitin 2050.

Investime të qëndrueshme Investimet e qëndrueshme në ekonomi dhe mbrojtjen e klimës gjithashtu përfitojnë nga njerëzit dhe bizneset, tha ajo. Zvicra dhe vendet e tjera evropiane janë ambicioze në këtë drejtim dhe i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të bëjë më shumë përpjekje.

Në lidhje me stabilizimin e sistemeve financiare dhe ekonomike, G20 ndihmon në përshpejtimin e mekanizmave shumëpalësh, siç dëshmohet nga puna që Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Botërore dhe Bordi i Stabilitetit Financiar kanë ndërmarrë përballë pandemisë. Forcimi i OBSH dhe OBT Për Zvicrën, organizata të caktuara ndërkombëtare, të tilla si Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizata Botërore e Tregtisë (OBT), duhet të forcohen nëse bashkësia ndërkombëtare do të përballet me sfida globale.

Të Shtunën, Këshilltari Federal kujtoi se një rimëkëmbje e fortë dhe e qëndrueshme duhet të shkojë paralelisht me zbatimin e objektivave të Axhendës 2030 dhe Marrëveshjes së Parisit. Këtë vit, Zvicra mori pjesë, si një vend mysafir, në të gjitha punët e grupit të njëzet vendeve më të rëndësishme industriale dhe në zhvillim. Ajo ishte mysafire e Arabisë Saudite, e cila aktualisht mban presidencën e G20. Samiti u zhvillua në internet.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...