0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Samiti G20: Bota përballë COVID-19. Zvicra pretendon kauzën e klimës dhe multilateralizmit

Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga mirëpriti deklaratën e G20 mbi klimën dhe tregtinë, e cila tha se do të bëjë të mundur luftimin e krizave aktuale. Zvicra mirëpriti deklaratën e klimës dhe tregtisë G20, rapoerton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Është një shenjë pozitive për multilateralizmin dhe do të ndihmojë në luftën kundër krizave aktuale, tha Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga. Kjo deklaratë do të jetë e dobishme për, nga njëra anë, krizën shëndetësore dhe ekonomike të lidhur me Covid-19 dhe, nga ana tjetër, krizën e klimës dhe krizën e rrugës shumëpalëshe, sipas një njoftimi për shtyp nga Departamenti Federal i Mjedisit, Transportit , energjia dhe komunikimi (DETEC) botuar të Dielën.

Presidenti i Konfederatës këmbënguli në rreziqet që lidhen me ndryshimin e klimës. Anëtarët e G20 janë ndër vendet që ndotin më shumë, por kanë më shumë hapësirë ​​për t’u përmirësuar. Ajo u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të G20 që të arrijnë cakun e shkarkimeve zero më së voni deri në vitin 2050.

Investime të qëndrueshme Investimet e qëndrueshme në ekonomi dhe mbrojtjen e klimës gjithashtu përfitojnë nga njerëzit dhe bizneset, tha ajo. Zvicra dhe vendet e tjera evropiane janë ambicioze në këtë drejtim dhe i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të bëjë më shumë përpjekje.

Në lidhje me stabilizimin e sistemeve financiare dhe ekonomike, G20 ndihmon në përshpejtimin e mekanizmave shumëpalësh, siç dëshmohet nga puna që Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Botërore dhe Bordi i Stabilitetit Financiar kanë ndërmarrë përballë pandemisë. Forcimi i OBSH dhe OBT Për Zvicrën, organizata të caktuara ndërkombëtare, të tilla si Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizata Botërore e Tregtisë (OBT), duhet të forcohen nëse bashkësia ndërkombëtare do të përballet me sfida globale.

Të Shtunën, Këshilltari Federal kujtoi se një rimëkëmbje e fortë dhe e qëndrueshme duhet të shkojë paralelisht me zbatimin e objektivave të Axhendës 2030 dhe Marrëveshjes së Parisit. Këtë vit, Zvicra mori pjesë, si një vend mysafir, në të gjitha punët e grupit të njëzet vendeve më të rëndësishme industriale dhe në zhvillim. Ajo ishte mysafire e Arabisë Saudite, e cila aktualisht mban presidencën e G20. Samiti u zhvillua në internet.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...