-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

COVID-19: Polemika edhe në Zvicër mbi valën e dytë Virusit qe fitonte terren që në qershor, pas lehtësimit të masave

Një reagim hezitues nga Këshilli Federal nuk do t’i kishte ndihmuar çështjet, sipas shtypit të së Dielës. Ishte në mes të verës që Zvicra keqmenaxhoi valën e dytë të koronavirusit, sipas një analize të « Matin Dimanche », e cila kishte qasje në procesverbalet e task forcës Covid-19 të Këshillit Federal (« Polémique quant à la préparation estivale face à la deuxième vague ») raporton shtypi zviceran, transmeton gazeta « Le Canton27.ch »

Pajisja e planifikuar në pranverë për të parandaluar një skenar të tillë nuk ka funksionuar kurrë si duhet. Konfederata reagoi në mëdyshje, e mbajtur nga mungesa e mbështetjes politike për kufizime të mëtejshme dhe nga mungesa e të dhënave të besueshme mbi dinamikën e epidemisë.

Të inkurajuar nga numri i ulët i rasteve të reja të Covid-19 të regjistruara në fillim të qershorit, qeveria federale autorizoi takime në natyrë të më shumë se 30 personave në 22 të të njëjtit muaj, si dhe demonstrata me më pak se 1.000 persona. Nga ai moment, virusi filloi të fitonte terren. « Nëse nuk bëhet asgjë, do të ketë një valë të tretë »

Sipas disa ekspertëve të intervistuar nga gazeta, gabimi i Zvicrës ishte që la numrin e rasteve të bymehet gjatë verës pa u shqetësuar shumë. Megjithatë, që nga qershori, shkalla e riprodhimit të virusit mbeti mbi 1, që do të thotë se epidemia ishte në rritje përsëri. “Në qershor dhe korrik, ne pamë një rritje shumë të ngadaltë të rasteve. […] Këto shifra duhet të na paralajmëronin se, edhe në verë, ne nuk arritëm ta vëmë nën kontroll epideminë, « tha epidemiologia Emma Hodcroft nga Universiteti i Bernës.

Të Shtunën, në kolonat e gazetave të grupit CH Media, David Nabarro, delegat i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për koronavirusin, denoncoi mungesën e krijimit të infrastrukturave « të nevojshme » gjatë muajve të verës . Nëse asgjë nuk është bërë, do të ketë një valë të tretë në fillim të 2021, tha ai. Lukas Engelberger, presidenti i Konferencës së Drejtorëve të Shëndetit Kantonal (CDS), nga ana e tij mbrojti autoritetet.

Ai tha në « SonntagsZeitung » se ishte e ligjshme të imagjinohej një skenar pozitiv gjatë verës. Ai pranoi, megjithatë, se mund të imagjinonte që shumë ngadalësim të ndezte zjarrin që digjej nën hi. E njëjta histori për drejtorin e Zyrës Federale të Shëndetit Publik (OFSP).

Anne Lévy pranoi në kolonat e « SonntagsBlick » se askush nuk priste që numrat të rriteshin kaq shpejt. Por ajo gjithashtu la mënjanë kritikat: « Pavarësisht se sa e vështirë përgatitesh, në fund të fundit nuk je gati për asgjë ». Polemika Nga ana e tij, Këshilltari Federal Ueli Maurer vendosi të Shtunën mbi « Samstagsrundschau » të SRF se kursi i zgjedhur nga autoritetet ishte i duhuri. Ai hedh poshtë akuzat se kriza ka dalë nga kontrolli.

Z. Maurer ndezi polemikë, veçanërisht në rrjetet sociale, duke thënë se numri i lartë i vdekjeve në valën e dytë është pjesë e një « rreziku të ndërgjegjshëm të marrë » në një logjikë të « peshimit të interesave ».

Ndërsa shëndeti është « pa diskutim » i rëndësishëm, ekonomia dhe jeta shoqërore duhet gjithashtu të jenë në gjendje të vazhdojnë, tha ai. Anne Lévy hedh poshtë idenë e flijimit të të moshuarve për të drejtuar ekonominë.

Ajo beson se Zvicra nuk është në një situatë shumë më të keqe se pjesa tjetër e Evropës, edhe nëse çdo vdekje e parakohshme është « një shumë e madhe, tragjike dhe duhet të shmanget » vdekjet. Lukas Engelberger mendon se është herët për të gjykuar, se nuk është ende e qartë nëse situata në Zvicër do të jetë shumë më keq në fund të fundit.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...