0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Qindra qytetare nga mbare bota sot para OKB-se ne Gjeneve u solidarizuan me Palestinen duke denuar kolonizimin dhe terrorin e Izraelit mbi popullullaten civile

Gjeneve, 12 zetor -“Mos e vendosni Hamasin në listën e terroristëve”, u tha një nga organizatorët qindra qytetare (palestineze, siriane, libaneze, irakiane, boshnjsk, shqiptare, zvicerane..)  të mbledhur sot ne sheshin para Pallatit te OKB-se ne Gjeneve per t’u solidarizuar me popullin palestineze me wecrast u frnua njezrrit kolonizimi dhe terriri iztaelite kunder popullates civile, njofton gazeza zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Nga protesta solidarizimi me Palestinezet sot psra OKB-se ne Gjeneve more pjese edhe komunitete me origjine nga ballkani. Aty u pa duke valuar edhe flamuri shqiptat dhe ai i Kosoves me dhjetra.

Sipas SDA, Qindra demonstrues pro-palestinezë përshëndetën Këshillin Federal të enjten në mbrëmje në Gjenevë, pas njoftimit të tij të mërkurën për Hamasin. Disa kanë vënë në dyshim masakrat e kryera nga grupi islamik të shtunën në Izrael.

Sot protestuesit ne Gjeneve kane denuar njezerit «terrorin dhe xhenocidin» izrael. Ndersa, Natanjahun e quajten kriminel, e here here Hitler dhe Milosevic.

»Ky shesh para OKB-se si duket edhte vetem per te denoncuar okupatoret. Ketu kemi protestuar mbi 100 here kunder diktatofit, vraresit Milishevic, suq po protestojne sot ketu palestinezet kunder Natanjahut. Une nuk ka ardhur ketu as te mbeshtes e as te kundershtoj hamasin dhe nuk di kush jane ata. Por shkurt une kam srdhur keto te solidarizihem jo me Palestinen por me palestinezet  te cilet po mbahen te okupuar qe da vite nga Izraeli si dikur ne ne Kosove nga Serbia. Edhe  neve dikur na linte pa uje, pa rryme ne terr krimineli Miloshevic sikur sot Natanjahu, por ia ia dolem, fituam pamvaresine tone..Pas terrin gjithmone vjene drita! Liri s’ka pa gjak!.. » ka thene  per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i riu kosovar me emrin Alban te cilin e takuam ne pritestd me flamur te Kosoves dhe ate kombetar kuqezi.

Përveç komponentit zviceran, shumica e sloganeve kishin për qëllim shtetin hebre, qindra qytetarë dhe mbështetës të të cilit u mblodhën mbrëmjen e së mërkurës në të njëjtin shesh. « Izraeli terrorist », « Izraeli kriminel », « Ndaloni masakrat e popullit palestinez », brohoritnin demonstruesit, mes të cilëve kishte shumë të rinj, të shoqëruar ndonjëherë me bori automjetesh., ka raportuar koleget e ATS.

Qindra Gjenevas tregojnë solidaritetin e tyre me Palestinën

Sipas organizatoreve, me shumë se 800 njerëz u mblodhën për të denoncuar sulmin ndaj Palestinës. Lufta Izrael-Palestine: « Barbaria që kemi parë i bën thirrje njerëzimit tonë »

I duartrokitur shumë dhe i paraqitur nga organizatorët si ‘mbrojtës i të drejtave të njeriut’, Hani Ramadan sulmoi prenë e tij të zakonshme, qeveritë perëndimore dhe mediat per FakeNews te paguara nga Izraeli, sikur per radin e « 40 femijrve »

Lidhur me keti foli edhe drejtori i Qendrës Islamike të Gjenevës kaloi në një diskurs revizionist për masakrat e foshnjave, duke i vënë ato në pikëpyetje.

« Ku janë provat? », pyeti një shenjë nga një grua e re me të njëjtën veshje. Qëndrime të cilat megjithatë ishin të izoluara në mesin e demonstruesve të pranishëm.

Duke e akuzuar Izraelin për ‘terrorizëm shtetëror’, shenja të tjera kërkonin t’i jepet fund shkeljeve të të drejtave të njeriut kundër palestinezëve.

Një grua e re bëri thirrje për një ‘Gjykatë Penale Ndërkombëtare’ kundër atyre që janë përgjegjës për krimet izraelite.

 

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...