3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Mediat e Zvicres neutrale: Per Ameriken s’ka neutralitet, eshte ne krahun e Izraelit! Ju njoftojme me luftanijen me të madhe ne bote te SHBA derguar Izraelit

Cmimi: 13 miliard dillar. Pesha: 100.000 tone. Ajo mund të mbajë 90 automjete luftarake…

Amerika e njohur per paqe dhe kunder shteteve okupatore sa po i ka derguar Izraelit lufteanijen me te madhe ne bote ne kohen kur regkmi i Natanjahut i ka lene pa uje dhe rryme popullaten civile palestinezet, qe skane lidhje me Hamasin. Me ju pas dhene shqiptareve e kishim okupu jo vetem Serbine dhe Izraelin por tere boten, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Zvicra kohët e fundit dënoi “me vendosmërinë më të madhe aktet terroriste të kryera nga Hamasi kundër civilëve në Izrael”. Ndërsa disa zgjedhin të mos mbajnë anën, Shtetet e Bashkuara kanë reaguar me një shenjë të qartë. “Le të jetë e qartë: Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me Izraelin”, tha të martën presidenti amerikan Joe Biden. Ai gjithashtu urdhëroi që aeroplanmbajtësja Gerald R. Ford të transferohej në Izrael. Është luftanija më e madhe në botë. « Marinarët qëndrojnë roje në Mesdheun Lindor, » lexoi një postim të së martës nga llogaria zyrtare X e Gerald R. Ford (ish Twitter).

Mediat e Zvicres neutrale: Per Ameriken s’ka neutralitet, eshte ne krahun e Izraelit! Ju njoftojme me luftanijen me të madhe ne bote te SHBA derguar Izraelit

Luftanija do të shërbejë si bazë lundruese. Ai shoqërohet nga pesë anije të tjera, duke përfshirë kryqëzuesin me raketa të drejtuara USS Normandy dhe katër shkatërrues të klasit Arleigh-Burke.
Joe Biden dëshiron të frikësojë vendet armike

Sipas gazetes Blick, Kjo nuk është hera e parë që Joe Biden nxjerr dhëmbët dhe dërgon përbindëshin Ford në det për të frikësuar vendet armike. Në maj, aeroplanmbajtësja u nis për në Norvegji, në Oslofjord. Rusia ndan një kufi prej rreth 200 kilometrash me Norvegjinë. Prandaj Joe Biden praktikisht e vendosi kolosin gjigant para derës së presidentit rus Vladimir Putin.

Gerald R. Ford është një anije me energji bërthamore që shërben si aeroplanmbajtëse. Anija, 333 metra e gjatë, është një nga anijet më të mëdha në botë. Trupi i saj është 41 metra i gjerë. Prodhimi i tij përfundoi në vitin 2017 dhe i kushtoi Shteteve të Bashkuara 13 miliardë dollarë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...