2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Prokuroria publike zvicerane apelon lirimin e Platinit dhe Blatter

Bernë, 20 tetor -Prokurori publik zviceran po apelon lirimin këtë verë të Michel Platinit dhe ish-presidentit të FIFA-s, zviceranit Sepp Blatter, në një rast mashtrimi, tha ai në një deklaratë të enjten, cition gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Prokurori publik dërgoi një deklaratë apeli në Gjykatën e Apelit të Gjykatës Federale Penale (TPF) dhe « kërkoi anulimin e plotë të aktgjykimit të shkallës së parë », thuhet në komunikatën për shtyp, duke konfirmuar informacionin nga e përditshmja L’Équipe. Prokuroria theksoi se nuk do të bëjë asnjë deklaratë të mëtejshme për këtë temë.

Pas gjashtë vitesh hetime dhe dy javësh gjyqi për mashtrim në Zvicër, ikona e futbollit francez, 67 vjeç dhe Sepp Blatter, 86 vjeç, u shpallën të pafajshëm më 8 korrik. Ata u përballën me pesë vite burg dhe prokuroria kishte kërkuar një vit e tetë muaj burg të pezulluar. Ata u shfaqën se kishin « përfituar në mënyrë të paligjshme, në dëm të FIFA-s, një pagesë prej dy milionë frangash zvicerane » (1.8 milionë euro) « në favor të Michel Platinit ».

Një « marrëveshje zotërinjsh »
Mbrojtja dhe prokuroria ranë dakord për një pikë: Topi i Artë i trefishtë e këshilloi mirë Sepp Blatterin midis 1998 dhe 2002, gjatë mandatit të parë të këtij të fundit në krye të FIFA-s, dhe të dy burrat nënshkruan një kontratë në 1999 duke rënë dakord për një shpërblim vjetor prej 300,000 Franga zvicerane, të paguara tërësisht nga FIFA. Por, në janar 2011, ish-mesfushori (i cili ndërkohë u bë president i UEFA-s) “pretendonte një pretendim prej dy milionë frangash zvicerane”, i cilësuar si një “faturë false” nga prokuroria.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...